Krása

Zničené vlasy peroxidem

Zničené vlasy peroxidem

Blond je sexy a šik. Zničené vlasy však už příliš ne. Proč vám peroxid zničí vlasy a co s tím?

Vlasy zničené peroxidem, co s tím

Pokud jste zatoužila po platinové blond či zkrátka zesvětlení své kštice, zřejmě jste i od svého kadeřníka dostala varování, že se tento proces podepíše na kvalitě vašich vlasů.

Peroxid vodíku aktivuje barvu. Proto je v permanentních barvách obsažen, ať už se chystáme na ztmavení nebo zesvětlení. Odbarvování je však pro vlasy mnohem náročnějším procesem než barvení, neboť koncentrace této látky je vyšší, dosahuje 9-12 %.

Principem odbarvení je pak zjednodušeně řečeno to, že látky obsažené v barvě proniknou až do struktury vlasu a odstraní přirozený pigment. Zároveň ale peroxid vede k narušení struktury vlasového vlákna a k jeho zeslabení. Navíc vaše kadeře značně vysušuje, čímž dále způsobuje jejich poškození.

V ideálním případě byste se tak měla podobnému zásahu zcela vyhnout. Pokud nemůžete nebo nechcete vysněný odstín vzdát, alespoň si hřívu nefénujte či ji neničte dalšími tepelnými zásahy, jako je žehlení a kulmování.

Příliš dobře jí neudělá ani nadměrný styling v podobě nešetrného česání, věčného utahování do gumiček a používání laků a dalších přípravků.

Proč pomůže kosmetika jen částečně

Svým vlasům můžete také pomoci používáním kondicionérů a masek. Je přitom na vás, zda se spolehnete spíše na konvenční produkty nebo upřednostníte přírodní alternativy, případně si zábaly a masky umícháte dokonce sama v kuchyni.

Ale pozor, jedná se jen o částečné řešení. Vlasové vlákno je v podstatě mrtvé, neboť nedisponuje krevním zásobením, nemá žádný nervový systém a jednoduše nejde o živou tkán se schopností regenerace buněk.

Vlas, který vidíte jako vyrůstající, už neprodukuje maz a nemůže ani vstřebat jakékoli živiny. Co z toho vyplývá? Především to, že co je jednou poškozené, poškozené zůstane. Největší pomocí jsou tak v tomto případě zkrátka nůžky. Zničené vlasy musejí pryč.

Kosmetické přípravky mohou zlepšit strukturu a vzhled vlasů a kompenzovat jejich poškození obsaženými ochrannými složkami. Zásadní problém je, že se vymývají, jejich efekt je tak jednak pouze optický a rozhodně není trvalý.