Výživa a doplňky

Jídlo pozdě večer

Jídlo pozdě večer

Snažíte se jíst zdravě, ale čas od času si dopřejete jídlo pozdě večer a nevíte, zda je to v souladu se zásadami vyváženého jídelníčku? V následujícím článku se na tento fenomén podrobně zaměříme a odpovíme vám na všechny vaše otázky.

Základem je kalorická bilance a příjem makroživin

Hned na začátek je nutné konstatovat, že hlavní myšlenkou zdravého stravování i jakéhokoliv jídelníčku je především příjem správného množství živin a jejich vyvážené poměry. Není stěžejní v kolika porcích budete jídlo konzumovat a nebo jakým způsobem si jednotlivé pokrmy rozložíte. Mnohem důležitější je, zda jejich konzumací budete přijímat správné množství makroživin, kalorií a dalších nutrientů.

Trávení a kvalitní spánek

V zásadě tedy jídlo pozdě večer nemusí být vůbec problematické. Na druhou stranu je však nutné vnímat také přirozený denní cyklus a v nočních hodinách nechat tělo odpočívat. Po konzumaci potravin dochází samozřejmě k jejich následnému trávení, které se v závislosti na druhu jídla může protáhnout až na několik hodin. Spíše než na to, v kolik hodin večer budete jíst byste se proto měli zaměřit na odstup posledního jídla před tím, než se budete chystat ke spánku. Obecně se doporučuje poslední jídlo konzumovat 2-3 hodiny před spaním. Jedná se však o velmi individuální záležitost podmíněnou preferencemi a zkušenostmi každého jedince.

Mohlo by vás také zajímat: Nejlepší pečivo při hubnutí

Rozdílnosti v denním režimu a jídlo pozdě večer

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pozdní jídlo není výrazně problematické a nemusí se lišit od běžných potravin konzumovaných během dne. Pokud například pracujete na nočních směnách, jídla v pozdních hodinách pro vás budou běžným zdrojem živin, stejně jako pro většinu lidí klasická denní jídla. Vždy proto záleží na individuální situaci každého z nás a jediným doporučením, které byste měli respektovat je odstup mezi posledním jídlem a spánkem.

Zdroj: Healthline.com