DalšíVýživa a doplňkyZdraví

Odborníci šokovali vysvětlením, proč se ženy dožívají déle. Víte to?

Odborníci šokovali vysvětlením, proč se ženy dožívají déle. Víte to?

Veobecně je známo, že se ženy dožívají vyššího věku než muži. Existuje několik teorií, se kterými přichází vědci z různých koutů světa. V Evropě se tento věkový rozdíl pohybuje od 4 do 13 let a konkrétně v České republice šlo podle statistik z uplynulých let o 6 – 7 let života ve prospěch žen. Může za to společenský život, genetika, opatrnost, nebo něco jiného? Pojďme si to společně rozklíčovat.

Zlozvyky

Jedním z důvodů, proč se ženy dožívají vyššího věku než muži, je určitě péče o vlastní zdraví a celkově životní styl, kterým ženy a muži žijí.

Cigarety

Jsou to právě muži, kteří častěji kouří. V České republice kouří zhruba čtvrtina žen a třetina mužského pohlaví. Kouření zvyšuje nejen riziko nejrůznějších onemocnění oběhové soustavy, ale také zhoubných nádorů.

Alkohol

Nedá se určitě říci, že by ženy nepily alkohol. Sklenku dobrého vína, nebo nějaký koktejl si dá občas ráda každá žena. V České republice je ale více alkoholiků, než alkoholiček. Muže, kteří holdují alkoholu, trápí tvrdnutí jater a zhoubné nádory, které ve spoustě případů končí smrtí.

Životní styl

Tučná jídla

A zase jsou to právě muži, kteří méně dbají na zdravý životní styl, se kterým velmi úzce souvisí zdravá a pestrá strava. Muži se častěji stravují ve fastfoodech, dopřávají si smažená a tučná jídla. Ženy naopak mají větší sklony ke zdravé, pestré a vyvážené stravě, více dodržují pitný režim a pravidelnost stravování.

Pohyb

Co se týče sportu a pohybových aktivit, tam sice vedou muži, přesto mají však větší sklony k obezitě. Přestože jsou muži totiž tělnatější než ženy, ke sportu mají blíže. Přes 70 % z nich dle online průzkumu pravidelně sportuje. U žen je to zhruba 60 %.