Výživa a doplňky

Sladkosti, které se přestaly prodávat: vzpomínáte na tyto 3?

Sladkosti, které se přestaly prodávat: vzpomínáte na tyto 3?

Doba před pádem komunismu nesla s sebou nejen politické a ekonomické změny, ale také vzpomínky na sladké pochoutky, které mnozí s láskou připomínají dodnes. Zajímá vás, které sladkosti patřily k nejoblíbenějším a které už nejsou k dostání?

Roztomilé Kočičí jazýčky

Čokoládová cukrovinka připomínající tvarem kočičí jazyk milovaly nejen děti. Ovšem zdaleka nejde o tuzemský vynález. Za tradičního výrobce se označuje vídeňská firma Küfferle, která je pod názvem Katzenzungen vyrábí od roku 1892. V Československu se začaly Kočičí jazýčky vyrábět pod značkou Orion po první světové válce a ve 20. a 30. letech minulého století už je nabízel každý obchod s čokoládou. Populární se staly nejen díky sladkému obsahu, ale i poutavému obalu navrženému malířem Zdeňkem Rykrem.

Bublinkové Pedro

Žvýkačka symbolizovala hlavně svobodu, proto se k nám žvýkačky až do 60. let dostávaly jen díky návštěvám ze Západu. Pak se ale objevilo Pedro, první domácí československá žvýkačka. V roce 1968 ji začala vyrábět čokoládovna ve Velimi nedaleko Kolína a státní podnik velmi prosperoval. Největší popularity Pedro dosáhlo v 70. a 80. letech minulého století. Jeho receptura byla totiž vytvořena podle amerických žvýkaček. Mělo ovocnou příchuť, růžovou barvu a zpočátku bylo hladké, s oblými okraji. Nejlepší na něm ale bylo, že se z něj daly dělat skvělé bubliny i ve chvíli, kdy chuť už byla dávno vyžvýkaná.

Přesladká Jesenka

Jesenka neboli zahuštěná slazená smetana byla primárně určena jako přísada do kávy a čaje. Takto ji ale používal málokdo. Děti i dospělí ji nejraději cucali a dodnes cucají rovnou z tuby. Začala se vyrábět v roce 1959 v Mlékárně Zábřeh, která leží v podhůří Jeseníků. O necelých deset let později se ale její výroba přesunula do Hlinska, kde se na výrobu slazeného kondenzovaného mléka přímo specializovali. Právě tam se začala Jesenka plnit do nových obalů v podobě hliníkových tub, které už byly uvedeny na trh pod novou značkou Tatra.

I když se mnohé sladkosti minulých dob již nedají sehnat, vzpomínky na ně zůstávají v srdcích mnoha lidí. Tyto doby nám připomínají nejen sladké chvilky, ale také to, jak se změnily preference a módy. Možná je teď ten správný čas objevit nové oblíbené dobroty, které nám přinesou stejně radost jako ty, na které jsme si zvykli z našeho dětství.