V Česku je stále draho. Zemědělci přitom zlevňují a sílí tak hlasy, že ceny potravin by tak neměly i nadále stoupat. Proč jsou potraviny v řetězcích stále tak drahé?
Kdo může za zdražování?
Potraviny jsou neúnosně drahé, stěžuje si stále více zákazníků Podle Asociace soukromého zemědělství ČR se nejedná jen o subjektivní pocit. Nejvýrazněji přitom podražily potraviny základní, jako jsou cukr, olej nebo mléko.
Cukr v Česku meziročně zdražil o astronomických 98 %. Podle údajů unijního statistického úřadu Eurostat je to dokonce nejvýraznější zdražení v celé EU. Cena mléka stoupla v meziročním srovnání o 32 %. Olej zdražil dokonce o 60 %.
Řetězce se odvolávají na zdražování svých dodavatelů, na které musejí reagovat. Zemědělci na to kontrují, že výkupní ceny maloobchodních řetězců představují výrazný problém už řadu let. Ty si totiž účtují obchodní přirážky ve výši až desítek procent.
Kdo má tedy ve skutečnosti v momentální situaci na hlavě ono pověstné (drahé) máslo? Za zdražování brambor nebo vepřového masa jsou zodpovědni především samotní zemědělci, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Přiznat oficiálně vinu nechce nikdo
Zástupci Agrární komory ČR se však brání a vinu opět vidí především na straně obchodních řetězců s německými vlastníky, které mají na českém trhu s potravinami dominantní postavení. Jmenovitě se jedná o Lidl a Kaufland ze skupiny Schwarz a obchody Billa a Penny Market ze skupiny REWE.
Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová vyloučila, že by strůjcem zdražování byli potravináři. Ti nemají příliš velký manévrovací prostor, jelikož jsou nuceni zaplatit zemědělcům a současně jsou tlačeni obchodníky k nízkým cenám.
O tom, že ne všichni v dodavatelském řetězci se chovají zcela korektně, ostatně byl přesvědčen i někdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který o tomto nešvaru svého času otevřeně hovořil do médií. Kvůli zmíněnému cukru podal nakonec ministr dokonce stížnost antimonopolnímu úřadu. Ten celou záležitost prošetřil, nicméně kartelové dohody mezi producenty, zpracovateli a obchodníky vyvrátil. A nezjistil ani nepřiměřené marže.
Po něm tuto agendu převzal jeho nástupce Marek Výborný. Ten se pro média vyjádřil v tom smyslu, že bude usilovat o to, aby se v rámci celého potravinářského řetězce jednoduše všichni chovali férově. Částečně totiž dle aktuálního ministra nesou vinu všechny články.