Další

Kručení v břiše po jídle

Kručení v břiše po jídle

Trápí vás kručení v břiše po jídle? Přestože se nejedná o nikterak závažnou situaci, může být v mnoha případech velmi nepříjemná. V následujícím článku se podíváme na možné příčiny a řešení tohoto problému.

Čím je kručení v břiše po jídle způsobeno

Možná vás to překvapí, ale zvuky „kručení“ nevydává žaludek, ale střeva. Konkrétně je kručení způsobeno díky trávení, které je hlučné a zahrnuje svalové kontrakce, tvorbu plynu a pohyb potravy ve střevech.

Typické dunění či bublání se z břicha ozývá zejména v momentě kdy jídlo opustí žaludek a přechází do tenkého střeva, kde dochází ke zmíněným kontrakcím. Dále může kručení pokračovat i při přechodu do střeva tlustého, protože zde dochází k absorbci vody a dalšímu pohybu konzumovaných potravin.

Mohlo by vás také zajímat: Když chybí draslík v těle

Jak kručení předcházet a jak ho řešit

Z výše uvedeného je patrné, že samotné kručení je tělu přirozené a nejedná se o žádný závažný problém. Pokud pro vás je však i přesto velmi nepříjemné a chtěli byste ho omezit nebo se mu úplně vyhnout, mohlo by vám pomoci omezení některých potravin z jídelníčku. Zejména se může jednat o mléčné výrobky, fazole, nápoje sycené oxidem uhličitým nebo fruktózu. Neznamená to však, že byste měli z diety vynechat veškeré potraviny obsahující zmíněné látky.

Dále můžete využít některých látek, které vám mohou pomoci nepříjemné kručení odstranit. Mezi ně patří například: zázvor, máta, fenykl nebo skořice.

Pokud se společně s kručením dostavují i další problémy jako například pálení žáhy, nevolnost, průjem či nadýmání měli byste při častějším opakování navštívit svého ošetřujícího lékaře a poradit se s ním o dalším postupu.

Zdroj: Bloomberg.com