Výživa a doplňky

Když chybí draslík v těle

Když chybí draslík v těle

Zajímá vás, jak se projevuje, když chybí draslík v těle? V následujícím článku jsme pro vás tuto problematiku rozepsali a nabídneme vám všechny důležité informace.

Příčiny nedostatku draslíku v těle

Deficit draslíku v těle je poměrně vzácným problémem. Přesto se s ním můžete setkat a mezi nejčastější příčiny můžeme řadit například:

  • Chronický průjem
  • Některé léky
  • Poruchy příjmu potravy a podvýživa
  • Špatná funkce ledvin
  • Velmi nadměrné pocení

Příznaky a projevy, když chybí draslík v těle

Projevy nedostatku draslíku pak nabývají různých podob. V první fázi se může velmi často projevovat značná únava a celková tělesná slabost. Často se v souvislosti s tím projevuje i bolest svalů nebo dokonce jejich křeče.

Nedostatek draslíku se může projevit i skrze zažívací potíže a zejména pak zácpu. Dále draslík přispívá ke správné srdeční funkci, takže při jeho nedostatku může docházet k výkyvům srdečního tepu. Též může docházet k projevům jako například dechovým obtížím, brnění a necitlivosti, vysokému krevnímu tlaku nebo častému močení.

Jak řešit chybějící draslík

Hned na začátek je vhodné konstatovat, že nedostatek draslíku by měl být rozhodně konzultován s odborným lékařem. Jestliže se u vás tedy projevují výše zmíněné symptomy nebo máte z nějakého důvodu podezření, rozhodně byste měli kontaktovat svého doktora.

V případě, že se jedná o mírnější formy nedostatku, obvykle se pak přistoupí k léčbě skrze podávání vhodných potravinových doplňků. Vhodné je samozřejmě také navýšit konzumaci potravin bohatých na draslík (například banánů), nicméně obvykle není tento krok samostatně dostačující.

Pokud je pak deficit výraznější, musí doktor přistoupit k individuálnímu posouzení situace a nasazení vhodné léčby.

Zdroj: healthline.com