Cviky a vybaveníKrása

5 tipů pro výběr kvalitního sportovního oblečení pro maximální pohodlí a výkon

5 tipů pro výběr kvalitního sportovního oblečení pro maximální pohodlí a výkon

Sportování je nejen o fyzické aktivitě a výkonu, ale také o tom, jak se při cvičení cítíte. Kvalitní sportovní oblečení může zlepšit vaše pohodlí, což má na výkon přímý vliv. Navíc jsou pak zpravidla dojmy z tréninku v pohodlném oblečení výrazně pozitivnější. V následujícím článku vám nabízíme 7 tipů pro výběr kvalitního sportovního oblečení, čtěte dále. 

Zvolte správný materiál

Materiál sportovního oblečení je pro pohodlí během tréninku klíčový. Měl by být prodyšný, aby vaše tělo mohlo snadno odvádět pot a udržet vás v suchu. Zároveň by mělo jít o tenký, lehký a elastický materiál, který vám umožní svobodu pohybu. Vhodné jsou materiály zahrnující například polyester, nylon nebo spandex. Naopak se vyhněte těžkým a neprodyšným materiálům, jako je například bavlna, která může zadržovat vlhkost a způsobovat nepohodlí. 

Elasitcké oblečení
Elasitcké oblečení

Vyberte vhodnou velikost

Správná velikost sportovního oblečení je důležitá nejen pro vaše pohodlí, ale i samotný výkon. Při výběru se zaměřte na velikosti, které obvykle nosíte, ovšem zohledněte i samotný střih. Pokud je oblečení příliš těsné, může omezovat váš pohyb a způsobit nepohodlí. Na druhou stranu, pokud je oblečení příliš volné, může vám bránit v pohybu nebo způsobovat tření, čímž se může poničit i samotný materiál. Zvolte si velikost, která vám umožní svobodu pohybu a zároveň vám dobře sedne.

Oblečení na běhání by mělo být elastické
Oblečení na běhání by mělo být elastické

Vsaďte na odolnost

Kvalitní sportovní oblečení by mělo být odolné proti opotřebení a trhání, zkrátka by mělo být připraveno na pořádné dobrodružství. Při cvičení totiž může dojít ke tření, tahání a dalším zátěžím na oblečení, kterému musí odolat. Vyberte si proto takové oblečení, které je vyrobené z odolného materiálu a má kvalitní zpracování.

Oblečení na tenis
Oblečení na tenis

Zaměřte se na funkční oblečení

Funkční sportovní oblečení splňuje potřeby konkrétního sportu. Například pro běhání by mělo být oblečení vyrobené z elastického materiálu a vybavené reflexními proužky pro větší bezpečnost v noci, což zajistí, že vás řidiči na silnici dobře uvidí. Pro tenis zase bývá oblečení vybaveno speciálními otvory pro lepší větrání nebo mívá kapsy na míčky. Zaměřte se na funkčnost oblečení tak, aby vyhovovalo sportu, který v něm hodláte provozovat. 

Funkční oblečení je v zimě nezbytné
Funkční oblečení je v zimě nezbytné

Do venkovních podmínek volte oblečení s UV ochranou 

Jestliže často sportujete venku za slunečného počasí, hledejte oblečení s ochranou proti UV záření. To vám pomůže chránit vaši kůži před škodlivými slunečními paprsky. Proti slunci byste měli chránit také vaši hlavu, a to vhodnou pokrývkou. Ideální je kšiltovka nebo jiná sportovní přikrývka, která vám bude pevně sedět a nebude bránit ve výhledu.

Oblečení vybírejte s ohledem na počasí i druh sportu
Oblečení vybírejte s ohledem na počasí i druh sportu