KrásaNehtyVlasyVýživa a doplňkyZdraví

10 nejlepších potravin pro zdravé vlasy a nehty

10 nejlepších potravin pro zdravé vlasy a nehty

Chtěli byste udržet krásu a zdraví vašich nehtů a vlasů přirozenou cestou? Pak byste měli do jídelníčku zařadit potraviny, jejichž obsažené látky vám k tomu přispějí. A nemusíte se bát, že by byl seznam těch nejlepších potravin jednotvárný, na své si přijdou jak milovníci slaných, tak i sladkých chutí. Čtěte dále a podívejte se, kterých 10 potravin je nejlepších pro zdraví vlasů a nehtů.

Losos

Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro zdraví vlasů a nehtů naprosto nezbytné. Posilují totiž vlasové folikuly a pomáhají jim tak rychleji růst. Dále zlepšují lesk vlasů a zabraňují lámání nehtů.

Losos
Losos

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou známé tím, že obsahují množství biotinu, což je rovněž důležitá živina pro zdravé vlasy a nehty. V jejich složení najdete také zinek, který pomáhá chránit vlasy a nehty před poškozením vnějšími vlivy.

Vlašské ořechy
Vlašské ořechy

Červená paprika

Červené papriky se pyšní obsahem vitamínu C, který tělu pomáhá produkovat kolagen, důležitou složku pro zdravé vlasy a nehty. Zrovna tak lze z této potraviny připravit i masku na vlasy nebo tinkturu, která zajistí hydrataci a výživu pokožky hlavy.

Červená paprika
Červená paprika

Špenát

Špenát je doslova proslavený svým vysokým obsahem železa, což věděl už Pepek Námořník. Železo přitom pomáhá zlepšit cirkulaci vlasových folikulů. Dále obsahuje vitamín A a vitamín C, které jsou důležité pro zdravé vlasy a nehty. Zatímco vitamín A pomáhá regulovat tvorbu mazu na pokožce hlavy, vitamín C chrání vlasy před volnými radikály.

Špenát
Špenát

Vaječné bílky

Vaječné bílky obsahují nejen biotin, ale také velké množství bílkovin, které jsou důležité především pro samotný růst a zdraví vlasů a nehtů. Pokud je nechcete konzumovat, zkuste si z nich udělat masku. Vejce totiž obsahují bakterie živící se enzymy rozkládající mastnotu.

Vejce
Vejce

Avokádo

Avokádo je známé obsahem zdravých tuků, takže s ním ani při dietě neuděláte chybu. Dále obsahuje vitamín E a vitamín C, které jsou důležité pro zdravé vlasy a nehty. Navíc avokádo pomáhá zlepšit pružnost pokožky a zlepšuje její hydrataci.

Avokádo
Avokádo

Celozrnné pečivo a obiloviny

Celozrnné obiloviny obsahují železo, zinek a vitamín B. Pokud navíc obiloviny zvolíte ve formě celozrnného pečiva ke svačině, zasytí vás na dlouhou dobu. Jsou tudíž vhodné i pokud si držíte linii nebo chcete zhubnout. 

Celozrnné pečivo
Celozrnné pečivo

Sýry

Sýr doporučujeme pro zdravé vlasy a nehty konzumovat skrze obsah bílkovin a vápníku. Vápník totiž najdete i samotných buňkách vlasových folikulů, kde pomáhá stimulovat komunikaci mezi buňkami, čímž podporuje růst nových a zdravých vlasů. Nedostatek vápníku pak může způsobovat vypadávání vlasů.

Sýry
Sýry

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou bohatá na vitamín E a zinek. Nedostatek zinku se projevuje právě vypadáváním vlasů vlivem suché šupinaté pokožky hlavy, proto by ve stravě neměl chybět. Klíčové jsou zde také cenné minerály, které v semínkách rovněž najdete.

Slunečnicová semínka
Slunečnicová semínka

Sladké brambory – batáty

Sladké brambory neboli batáty jsou plné antioxidantů, minerálů a vitamínů. Najdete v nich také spoustu důležitého vitamínu A, který vlasy obalí ochrannou vrstvou a zabrání tím jejich vysoušení. Obsahují také spoustu beta-karotenů, které jsou přirozeně chrání pleť proti stárnutí, nemluvě o vitaminu C důležitém pro stimulování tvorby kolagenu. 

Batáty
Batáty