Černá barva vlasů vás může proměnit v sexy tmavovlásku. Ale se stejnou razanci se promění i ve zvláště urputný problém, pokud se jí potřebujete z různých důvodů nyní zbavit. Lze to vůbec a jak na to?
Proč je stahování černé náročné
Profesionální kadeřníci jsou v tomto směru spíše skeptičtí. Domácí stahování černé barvy z vlasů nedoporučují.
Zvláště zrádná je v tomto směru hlavně barva z drogerie. Ty tyto produkty nevratně mění strukturu vlasů. Zejména při opakovaném barvení se do vlasů navrstvují. Přesycení pigmentem je i příčinou toho, proč běžné barvy z drogerie postupně tmavnou.
Pokud nechcete podstupovat odrůstání, což je metoda spolehlivá a naprosto šetrná, musíte sáhnout po odbarvovači. Celý proces probíhá u kadeřníka tak, že se smíchá zesvětlující látka, obvykle ve formě prášku, s oxidantem v příslušné koncentraci.
Ta se pohybuje v této škále:
- 3 %
- 6 %
- 9 %
- 12 %
Běžně kadeřníci používají koncentraci slabší, od 3 do 9 %. Silnější oxidanty 9 % jsou obsaženy i v běžných permanentních barvách na vlasy. Jsou schopny zesvětlit vlasy o cca 3 tóny. Nejsilnější je 12% peroxid, který dokáže vaši kštici zesvětlit dokonce až o 8 tónů. Je ale abnormálně nešetrný k vlasům i vlasové pokožce, hrozí vám spálení vlasů.
Jak na zesvětlení vlasů doma
Nejedna uživatelka se však na podobně náročnou „misi“ vrhla sama. Jakou koncentraci peroxidu si vybrat?
Pokud si netroufáte, jednoduše začněte s nejslabším peroxidem 3 %, případně zvolte nízkou koncentraci 6 %. Maximum, po kterém sáhnete, by měl být 9% peroxid, který využívají profesionálové. Většina uživatelek by měla určitě zapomenout na 12% peroxid, který je vhodný na vlasy tmavé, ale také silné.
Nechtějte především vytvoření světlého odstínu urychlit. Upřednostněte stejnou strategii jako odborníci, to znamená raději pomalejší odbarvení než to rychlejší za cenu zničených vlasů, které se mohou i lámat a vypadávat.