KrásaVýživa a doplňkyZdraví

Jsou tuky zdravé, nebo ne? 5 potravin, které můžete bez obav zapojit do diety

Jsou tuky zdravé, nebo ne? 5 potravin, které můžete bez obav zapojit do diety

Tuky mnoho lidí stále považuje za nepřítele hubnutí a zdravé výživy. V posledních letech se však na ně konečně nahlíží s větším porozuměním a uvědoměním. Skutečností je, že tuky jsou nezbytnou součástí vyvážené stravy a mají mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Důležité je však volit správné druhy tuků a jíst je ve správné míře, nic se totiž nemá přehánět. V tomto článku vám proto představíme 5 potravin, které můžete bez obav zařadit do vašeho jídelníčku, ať už držíte dietu nebo se snažíte udržet si svou hmotnost.

Tuky při dietě: ano, nebo ne?

Tuky jsou nezbytné pro naše zdraví a dobrou funkci organismu. Je však důležité volit ty správné druhy tuků a omezovat příjem nasycených a transmastných kyselin. Avokádo, losos, ořechy, olivový olej, různá semínka či kokosový olej jsou vhodnou volbou, pamatujte však na umírněnost a zahrňte tyto potraviny do pestrého jídelníčku. Nezapomeňte na zdravé složky potravy, jako je ovoce, zelenina a celozrnné produkty plné vlákniny. 

Uzeniny ani smažená jídla při dietě ani zdravém životním stylu moc vhodná nejsou
Uzeniny ani smažená jídla při dietě ani zdravém životním stylu moc vhodná nejsou

Avokádo

Avokádo je bohaté na mononenasycené tuky, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Obsahuje také vlákninu a vitamíny, jako je vitamín E a K. Můžete ho použít jako náplň do sendvičů, přidat do salátů nebo si udělat lahodný guacamole. Navíc je avokádo prospěšné pro zmírnění příznaků PMS. 

Avokádo
Avokádo

Ořechy

Ořechy, jako jsou například mandle, lískové ořechy, kešu nebo vlašské ořechy, jsou plné zdravých tuků, vlákniny, vitamínů a minerálů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a zlepšují zdraví srdce. Opět ale pozor na množství, stačí si dát hrstku ořechů jako svačinu nebo přidat je do cereálií, jogurtu, do salátu nebo ovesné kaše. 

Ořechy
Ořechy

Sádlo

Sádlo není nutné při dietě přímo vyřazovat z jídelníčku, naopak je v přiměřené míře prospěšné. Najdete v něm totiž spoustu vitamínů, navíc sádlo pomáhá vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích v těle. Navíc jsou v sádle obsažený omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro správný průběh řady důležitých procesů v těle.

Sádlo
Sádlo

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje nasycené tuky, které jsou pro některé odborníky kontroverzní. Nicméně studie naznačují, že kokosový olej může pomoci zvýšit metabolismus a snížit hladinu cholesterolu. Kokosový olej můžete používat při vaření, pečení nebo ho přidat do smoothies. Navíc má kokosový olej příznivé účinky na vlasy a kůži.

Kokosový olej
Kokosový olej

Losos a omega-3

Losos je nejen bohatý na bílkoviny, které jsou při dietě nezbytné, ale je také vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny jsou také považovány za nezbytné, protože naše tělo si je neumí samo vyrobit. Lososa si můžete upéct v troubě a k němu zvolit vhodnou přílohu nebo jej přidat do vaší oblíbené bowle. 

Losos
Losos