Další

Trápí vás plíseň nehtů? 3 tipy jak se plísně zbavit na dobro

Trápí vás plíseň nehtů? 3 tipy jak se plísně zbavit na dobro

Plíseň na nehtech je nepříjemná. Napadá nejen nehty, ale můžete ji mít i mezi prsty nebo na chodidlech. Kůže je rudá, svědí a pálí, nehty jsou zažloutlé a nevypadají vůbec hezky. Co s tím? Čím dřív začnete plíseň léčit, tím lépe. 

Antimykotika a antifungální léky proti plísni

Zajděte si do lékárny pro lokální mast na plísně, která obsahuje antimykotika. Nejprve nehty na pár minut namočte do horké vody, pak je osušte a oškrábejte vrchní část nehtu. Naneste koupený krém či mast a přilepte náplast. Postup opakujte každý den, dokud plíseň nezmizí.

Chcete infekci odstranit zevnitř? Svěřte se do rukou lékaře a nechte si předepsat antifungální léky v tabletách nebo kapkách. Pravidelně je užívejte.

Speciální tip pro vás: S plísní na nehtech vám může pomoci i chytrá houba neboli pythie. Houba je živý organismus, který útočí na plísně. Umí proniknout do buněk plísních, ze kterých pro sebe získává živiny. Hlavní výhodou chytré houby je, že plíseň na nehtech nejen odstraňuje, ale působí i preventivně proti jejímu vzniku.

Domácí léčba plísně

Pokud nechcete hned k lékaři a do lékárny, můžete vyzkoušet přírodní léčbu. Natírejte nehty dvakrát denně tea tree olejem nebo olejem oreganovým. Vyzkoušet můžete i česnek. Stačí si na postižený nehet přiložit jeden plátek, přelepit ho náplastí a nechat působit asi půl hodiny. Připravit si můžete i octovou koupel na nohy nebo si dopřát koupel nohou ve vodě s hypermanganem. V neposlední řadě se doporučuje smíchat jedlou sodu s vodou a vzniklou kašičkou potřít infikovaný nehet.

Vhodná je i změna jídelníčku. Začněte jíst více probiotických jogurtů a potravin obsahujících bílkoviny. Doplňte železo, vitamín D a vápník. 

Laserová terapie

S odstraněním plísně na nehtech vám může pomoci i laser. Laserová terapie je naprosto bezbolestná, nemá vedlejší účinky a její efekt se projeví ihned poté, co poškozený nehet odroste.

Jak laserová terapie probíhá? Postižený nehet se ozáří laserem. Laser nehet zahřeje asi na 45˚ až 60˚ C a teplo plísně zničí. Dalším efektem laseru je fotodisrupce plísní a selektivní fotoúčinek. Je-li plíseň rozsáhlá a dlouho neléčená, je třeba ošetření laserem znovu opakovat.