KrásaZdraví

Trápí vás jarní únava? Zkuste doplnit některý ze 3 důležitých vitamínů

Trápí vás jarní únava? Zkuste doplnit některý ze 3 důležitých vitamínů

Jaro je obdobím nového začátku, avšak pro mnoho lidí může být také spojené s nepříjemnou jarní únavou. Pokud se cítíte unavení, vyčerpaní a máte problémy se soustředěním, nemusíte zoufat. Existuje několik vitamínů, které mohou vašemu tělu pomoci získat energii zpět a rychle se tak zbavit jarní únavy. Přečtěte si následující článek a objevte 3 vitamíny, které byste měli zařadit do svého jarního jídelníčku.

Co si pod pojmem jarní únava představit?

Jako jarní únava se označuje stav, který mnoho z nás prožívá zejména na přelomu zimy a jara. Typickými projevy jsou pocity zvýšené únavy, ospalost a nedostatek energie. 

  • Nedostatek energie – při jarní únavě se můžete cítit oslabení, nemáte dostatek energie na běžné pracovní aktivity a navíc ztrácíte i motivaci a zájem o věci, které vás obvykle baví.
  • Únava – i když se dobře vyspíte, může se objevovat vyčerpání a neustálá únava. 
  • Ospalost a poruchy spánku – kromě častého probouzení v průběhu noci můžete mít také potíže s usínáním. Celkově se u vás může zvyšovat potřeba spánku i během dne a ráno se vám může hůře vstávat.
  • Časté změny nálad – smutek, úzkost a zvýšená přecitlivělost na stresové situace, to je při jarní únavě naprosto běžné. 
  • Snížená koncentrace a paměť – postihnout vás může i snížená schopnost se soustředit a udržet pozornost. Objevuje se také horší paměť a zapomínání. 
  • Změny chuti k jídlu – při jarní únavě leckoho zastihne snížená imunita a trávicí potíže. Následkem může být záchvatovité přejídání nebo naopak naprostá nechuť k jídlu. 
Ospalost a únava
Ospalost a únava

Co způsobuje jarní únavu?

Níže jsme sepsali několik faktorů, které mohou mít na jarní únavu přímý vliv.

  • Změna světelných podmínek – nejvýznamnějším faktorem pro vznik jarní únavy je přechod z tmavých a kratších dní, což může ovlivnit biologický rytmus člověka. Tím se může narušit hormonální rovnováha a následkem může být únava a poruchy spánku. 
  • Změna životního stylu – po zimním období se mnoho lidí snaží zhubnout, což jde ruku v ruce s aktivnějším životním stylem. Následkem může být vyčerpání a únava. Navíc se leckdo uchyluje také ke změně stravovacích návyků, což ovlivňuje vitalitu a dostatek energie. 
  • Nedostatek vitamínů a minerálů – při nedostatku slunečního záření během zimy a brzkého jara má tělo omezený přístup k vitamínu D. Stejně tak je po zimě potřeba doplnit řadu důležitých minerálů. 
Co stojí za jarní únavou?
Co stojí za jarní únavou?

Doplňte vitamíny a minerály – tipy na 3 nejdůležitější

Nedostatek vitamínů a minerálních látek se jednoznačně podílí nejen na jarní únavě, ale také na oslabené imunitě. Proto příjem vitamínů nepodceňujte, ideálním řešením mohou být například vitamínové doplňky stravy, které se hodí ve chvílích, kdy tyto látky nejste schopni přijímat v běžné potravě.

  • Vitamín D – sluneční záření je pro naše tělo hlavním zdrojem vitamínu D, ovšem během zimních a jarních měsíců může být obtížné získat dostatek slunečního světla. Vitamín D je přitom nezbytný pro zdraví kostí a svalů a může zároveň pomoci při boji proti jarní únavě. Dopřejte si vitamín D konzumací potravin jako je losos, tuňák, vejce nebo sáhněte po doplňcích stravy z lékárny.
  • Multivitamín – řešením pro nápravu jarní únavy může být také doplnění kvalitního multivitamínu a multiminerálu, který vaši stravu obohatí o potřebné vitamíny a minerály. Tyto doplňky stravy obsahují komplex vitamínů a minerálů v ideálním poměru a k dostání je nejen ve formě tablet a kapslí, ale také v podobě příjemných žvýkacích bonbonů. 
  • Vitamín C – posílí vaši imunitu a pomůže vám bojovat proti únavě. Jarní únava totiž často souvisí s oslabeným imunitním systémem. Vitamín C můžete najít ve svěžím ovoci a zelenině, jako jsou citrusové plody, kiwi, paprika nebo brokolice. 
Vitamíny můžete přijímat ve formě ovoce
Vitamíny můžete přijímat ve formě ovoce