Čeští senioři se mají dobře. Jak je to možné a jakým způsobem toho může docílit prakticky každý z nás?
Českým důchodcům se podle analýzy žije dobře
Čeští důchodci se mají dobře. Potvrdila to i analýza francouzské společnosti Natixis, která pravidelně sestavuje tzv. Global Retirement Index neboli globální důchodový index. Ten hodnotí nejen výši důchodů, ale také úroveň zdravotní péče, sociální programy nebo kvalitu životního prostředí.
Česko se umístilo v první desítce. Ještě před 10 lety naší zemi přitom patřila 22. příčka. Česká republika je tak pro tuto věkovou kategorii doslova rájem na zemi. Ve srovnání skončily hůře všechny sousední země. V kvalitě života se českým důchodcům podařilo předstihnout i USA a Německo.
Podíl seniorů žijících ve vícečetných domácnostech a zároveň ohrožených příjmovou chudobou asi třikrát nižší než republikový průměr. Důchodci si tak mohou dopřát i požitky ve formě cestování a dávno neplatí, že odchod do důchodu je „poukázkou“ na chudobu.
Co byste měli udělat pro to, aby podobně skvělá budoucnost čekala i na vás?
- Starejte se o svoje zdraví
- Přistupte zodpovědně ke svým financím
- Odložte odchod do důchodu
- V důchodovém věku pracujte
Starejte se o svoje zdraví
Podmínkou pro to, abychom se měli v seniorním věku dobře, je v první řadě zachovat si zdraví. Budeme-li v kondici, budeme si moci ušetřené peníze užít, případně je ještě zvládneme vydělat. Řada povolání si sice vybere na naší tělesné schránce svou daň, nemalou měrou ale záleží na především na životním stylu a péči o tělesnou i duševní kondici.
Přistupte zodpovědně ke svým financím
Stejně tak můžeme jednoduše předem myslet na to, že v důchodu nám příjem poklesne. Formou finančního polštáře se na tento scénář máme možnost přichystat již v průběhu produktivního věku. Vytvořit jej můžeme nejlépe zodpovědným spořením nebo rozmnožováním peněz formou investování. Vyplatí se vám pochopitelně i zvýšit si osobní vyměřovací základ, tedy hrubý výdělek, který slouží jako základ pro výpočet důchodu.
Odložte odchod do důchodu
Odchod do důchodu je vaším právem, ovšem nikoli povinností. Práci tedy přerušit nemusíte. Být to pro vás může výhodné kvůli zvýšení procentní sazby důchodu. Ta se pak zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dnů výkonu výdělečné činnosti, tj. o celých 6 % za rok Takzvaně pak můžete „pracovat na procenta“.
V důchodovém věku pracujte
Druhou variantou je do penze v příslušném věku odejít, ale současně dál pracovat. Důchod přitom můžete pobírat standardně v plné výši a vydělávat máte možnost také bez omezení. Zaměstnavatel by vám tedy neměl pracovní poměr ukončit nebo snížit mzdu, rozhodnutí je na vás. Řada lidí však volí i zcela nové pracovní uplatnění, často na zkrácený úvazek.
Zdroje
https://www.penize.cz/starobni-duchod/405870-jak-si-zvysit-budouci-duchod-zkuste-sazku-na-dlouhy-zivot
https://cnn.iprima.cz/maji-se-cesti-duchodci-tak-spatne-ve-srovnani-se-maji-lepe-nez-v-rakousku-nebo-svedsku-411157