Recenze

Nejhorší prací prostředky 2024: nepoužíváte je také?

Nejhorší prací prostředky 2024: nepoužíváte je také?

Co obsahují nejhorší prací prostředky? K čemu tyto látky slouží a proč bychom se jim měli raději vyhýbat?

Bělidla a bělící prostředky

Bělidla v pracích prostředcích mají za úkol vaše prádlo rozzářit. Pokud však necháváte své oblečení po vyprání uschnout na slunci, bělidla v pracích prostředcích nebudete potřebovat, protože slunce dokáže prádlo rozzářit také. Bělidla obsahují chlornan sodný, který není vhodný pro kontakt s kůží.

Plnidla

Plnidla jsou v pracích prostředcích obsaženy z toho důvodu, aby byl objem vámi zakoupeného produktu větší. Obsažená plnidla však zbytečně znečišťují povrchové vody. Je důležité také zmínit, že plnidla nemají žádný vliv na lepší vyprání vašeho prádla. Obvykle je plnidlem síran sodný.

Zeolity

Zeolity začaly v pracích prostředcích nahrazovat tzv. fosfáty, které by se od roku 2006 neměly v žádném pracím prostředku objevovat. Společně s potem se však zeolity přesouvají z vypraného prádla na vaši pokožku, kde mohou vyvolat různé obtíže, a to včetně oslabení imunitního systému.

Jaké jsou nejlepší prací prostředky?

Jednoznačně ty, které žádné podobné chemické látky neobsahují. Pokud nechcete trávit dlouhé hodiny čtením etiket v obchodě, zaměřte se na eko oddělení s pracími prostředky. Jsou sice o něco dražší, ale vaše zdraví vám jistě poděkuje.

Tipy na přírodní odstranění skvrn

Jakmile si vaše dítě ušpiní oblečení od trávy, nemusíte hned kupovat předražené chemické prací prostředky na odstranění skvrn.

  • Obyčejné skvrny odstraní také prášek na pečení, stačí jeho obsah přidat do každého praní a zároveň se dočkáte také změkčení vody.
  • Skvrny od trávy odstraní alkohol, který necháte chvíli působit a poté oblečení vyperete tak, jak jste zvyklí.
  • Bílý ocet vám poslouží jako přírodní aviváž a citrón nakrájený na plátky vaše prádlo vybělí. Stačí jej před vypráním namočit společně s oblečením do horké lázně a po několika hodinách vyprat běžným způsobem (již bez citrónu).