Recenze

Nejhorší deky: jak vybrat deku, která nekouše ani není příliš teplá?

Nejhorší deky: jak vybrat deku, která nekouše ani není příliš teplá?

Není nic horšího, než když se chcete zachumlat do deky, ale z nějakého důvodu to nejde. Buď je příliš těžká, nebo nejde srovnat nebo je nepoddajný materiál… Pravdou ale je, že zde bude velmi důležité to, co od své deky očekáváte. Některé deky jsou určeny jako dekorační (například deka na pohovku), a v takovém případě budete chtít raději materiál, který je pevnější. Pokud se dekou budete chtít přikrýt, pak mezi nejhorší deky bude patřit právě ta, kterou byste tu na pohovku považovali za nejlepší.

Deka

Jak poznat nejhorší deky?

Nejhorší deky ale přesto mají něco, co je pro ně společné:

  • Nekvalitně šitá – nejedná se pouze o deky, které jsou tvořeny kombinací materiálu. Zaměřte se zejména na švy, kterými jsou tvořeny okraje deky. Právě ty jsou nejvíce náchylné k párání.
  • Nepříjemný materiál – ať už je účelem deky cokoli, je pravděpodobné, že na ni budete často sahat nebo ji rovnat – prostě s ní budete v kontaktu. Pevný či měkký materiál, deka by vždy měla být příjemná na dotyk.
  • Hmotnost – vybírat můžete též podle hmotnosti deky. Pokud budete s dekou manipulovat každý den (například když ji máte jako přehoz postele), pak bude lepší, když bude z lehčích materiálů, které se dají snadno složit.

Čím se vyznačuje kvalitní deka?

Kvalitní deky jsou vlastně opakem těch nejhorších.

  • V první řadě se zaměřte na to, jak jsou ušité, a to zejména v kritických místech. Mezi tato patří zejména okraje deky a lem. Pokud máte tu možnost, zkontrolujte lem po celém obvodu své deky.
  • Kvalitní materiály můžete poznat, i když nejste odborníkem přes textil. Za prvé mají pěkný vzhled a za druhé jsou ve všech místech stejně tlusté.
  • Existuje spousta materiálů, ze kterých se deky vyrábí, a ty určují vlastnosti deky. Chcete-li si koupit nějakou specialitu (například deku z vlny lamy alpaky), pak si nejprve zjistěte, jaké má tento materiál vlastnosti.