Další

Na České seniory se řítí finanční hrozba: Na tohle nedávali pozor a teď se budou divit

Na České seniory se řítí finanční hrozba: Na tohle nedávali pozor a teď se budou divit

Důchodci často obracejí každou korunu. V obchodech kupují ty nejlevnější potraviny, často nemají na to, aby si koupili ovoce nebo maso. Nejvíce trpí osaměle žijící senioři s nízkým důchodem. Nemají se s kým podělit o nájem a další náklady na bydlení. Vláda navíc v loňském roce změnila způsob valorizace důchodů a zpřísnila podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Překvapila také tím, že nebude seniorům přispívat na penzijní spoření.

Valorizace důchodů

V minulých letech si senioři zvykli na to, že jsou chráněni před inflací. Docházelo totiž k mimořádným valorizacím. Těm je nyní konec. Důchody přiznané před 1. lednem 2024 se sice zvýšily, ale velmi málo. Základní výměra důchodu, která pro rok 2024 činí 4.400 Kč, se zvýšila o 360 Kč měsíčně. (Nárůst důchodů je tedy oproti předchozímu roku o více než 400 Kč korun nižší.)

Předčasný důchod a novinky

Od října loňského roku platí také přísnější podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Do předčasného důchodu lze nyní odejít tři roky před řádným důchodem. Je však třeba počítat s penalizací. Procentní výměra se snižuje o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Někteří senioři tak mohou přijít až o pětinu svého důchodu.

Senioři přijdou o příspěvek na spoření

Senioři, kteří pobírají starobní důchod, nebudou mít od 1. července nárok na státní příspěvek u penzijního spoření. Týká se to jak nových smluv, tak smluv jich uzavřených. Zrušení příspěvku má ulevit státnímu rozpočtu. Vypadá to tedy, že přibližně 800 tisíc lidí na odpočinku ztratí nárok na státní příspěvek k penzijnímu spoření.

Zajímavost: Zatímco důchodci o příspěvek přijdou, všem ostatním se od července maximální státní příspěvek zvýší. O státní příspěvek přijdou také všichni klienti, kteří si nezvýší minimální úložku (z dnešních 300 na 500 korun).