Lizzie Velasquezová (31) byla před více než deseti lety označena na internetu za „nejhnusnější ženu na světě“. Američanka, která trpí vzácnou genetickou poruchou. Porucha způsobuje, že nemůže přibrat. Také je na jedno oko slepá. I přes to všechno se rozhodla natočit dokument, kterým bojuje proti šikaně. Podívejme se tedy na to, jak bojuje s nepřízní osudu tato prý „nejhnusnější holka na světě“.
Sbírkou k filmu
Film nazvaný „A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story“ byl financován prostřednictvím sbírky, kterou Velasquezová uspořádala v roce 2014. Dokument podrobně popisuje její životní příběh a měl premiéru na filmovém festivalu South By Southwest v Austinu, Texas.
Krutý svět internetu
V sedmnácti letech narazila Lizzie na hanlivé video na internetu. Označili ji zde za „nejošklivější ženu světa“. V komentářích pod videem dokonce hateři psali, že by měla raději ukončit život. K tomu naštěstí nedošlo.
Přestože ošklivé komentáře na začátku Velasquezovou zasáhly, rozhodla se nenechat se jimi nerozhodit. Navzdory svým zdravotním obtížím na sobě pracuje a snaží se inspirovat ostatní. Dnes cestuje po různých akcích, kde podává motivační přednášky a aktivně bojuje proti šikaně na internetu. Jen díky takové osvětě je možné, že i další, podobně postižení lidé budou se vztyčenou hlavou bojovat proti tomu, co se v mládí dělo jí.
„Našla jsem svůj smysl života. Tohle budu dělat po zbytek života. Protože vím, že nevyprávím jen svůj příběh, ale příběh všech. Vím, jaké to je, být sražena na kolena a zase se zvednout. A nevzdám se až do konce,“ prohlásila.
Genetická porucha
Lizzie Velasquezová trpí vzácnou genetickou poruchou, kterou lékaři nedokáží úplně přesně pojmenovat, ale předpokládá se, že jde o neonatální syndrom (Wiedemannův-Rautenstrauchův syndrom). Tato porucha způsobuje rychlé stárnutí, ztrátu tělesného tuku a degeneraci tkání.
Příběh Lizzie Velasquezové poprvé vešel do povědomí veřejnosti v roce 2010, kdy sdílela své problémy se světem sociálních sítí. Navzdory negativním prognózám se Lizzie vyvinula normálně, i když byla od narození extrémně malá a oslepla na jedno oko už ve čtyřech letech. Veřejnost ji zná také jako motivátorku, autorku a bojovnici za odstranění šikany.