Cviky a vybaveníKrásaVýživa a doplňky

Nedaří se vám zhubnout? Na vině může být těchto 5 důvodů

Nedaří se vám zhubnout? Na vině může být těchto 5 důvodů

Hubnutí může být frustrující, zejména pokud se snažíte o úbytek hmotnosti dlouhodobě a zdá se, že vaše úsilí nepřináší očekávané výsledky. Přestože každý je jedinečný a reaguje na hubnutí odlišně, existuje několik univerzálních důvodů, proč se možná i vám nedaří zhubnout. V tomto článku se proto podíváme na 5 nejčastějších chyb, které vám mohou bránit v úbytku hmotnosti.

Přijímáte příliš mnoho kalorií

Jedním z hlavních principů hubnutí je vytvoření kalorického deficitu – měli byste tedy přijímat méně kalorií, než kolik spálíte. Může se vám zdát, že jíte zdravě a cvičíte dostatečně, ale pokud stále neztrácíte váhu, pravděpodobně nedosahujete dostatečného kalorického deficitu. Jinými slovy jíte příliš mnoho kalorií nebo přeceňujete fakt, kolik kalorií skutečně spálíte při cvičení. Zkuste pečlivě sledovat svůj denní příjem kalorií a zvažte případnou úpravu svého jídelníčku nebo cvičebního režimu.

Přijímáte příliš mnoho kalorií
Přijímáte příliš mnoho kalorií

Nepravidelné stravování

Dalším důvodem, proč se některým lidem nedaří zhubnout, je nepravidelné stravování. Na vině může být vynechávání snídaně nebo dlouhé období hladovění, to vše může vést k nerovnováze hladin cukru v krvi a následnému přejídání. Snažte se proto dodržovat pravidelný stravovací režim a zahrnujte vyvážená jídla, která obsahují zdravé bílkoviny, vlákninu a komplexní sacharidy. To vám pomůže udržet energii dlouhodobě a minimalizovat přejídání díky stabilní hladině cukru v krvi.

Nepravidelné stravování
Nepravidelné stravování

Nedostatek spánku a zvýšený stres

Ovlivnit vaši snahu o hubnutí může také nedostatek spánku a vysoká úroveň stresu v průběhu dne. Během spánku totiž vaše tělo regeneruje, a pokud ho máte nedostatek, může být narušený hormonální systém, který ovlivňuje chuť k jídlu a metabolismus. Vysoká úroveň stresu pak může vést k emočnímu přejídání. Snažte se proto dodržovat spánkový režim a najděte způsoby, jak zvládat a snižovat stres. Pomoci vám může například jóga, meditace nebo různé relaxační techniky.

Nedostatek spánku
Nedostatek spánku

Nepočítáte tekuté kalorie

Zapisujete si poctivě do aplikace každé jídlo i snacky, ale přesto se k vašim cílům vůbec nepřibližujete? Dávejte si pozor také na to, co pijete. Pokud jakkoliv vyvážený oběd zapijete colou nebo si o víkendu oddechnete s přáteli u pár skleniček alkoholu, pak pravděpodobně své tělo zásobujete tekutými kaloriemi z nápojů, kterým byste se měli vyhnout nebo je konzumovat ve velmi omezené míře. 

Slazené nápoje vám sice mohou chutnat a přinést vnitřní uspokojení, ale žádný jiný přínos v nich nehledejte, spíše naopak. Například v jedné plechovce coly se může ukrývat až 10 kostek cukru, což je ohromné množství. A lépe na tom nejsou ani zdánlivě zdravější džusy a ovocné šťávy.

tekuté kalorie
tekuté kalorie

Nepodporuje vás vaše okolí

Soustředit se na své cíle a držet se předem nastavených limitů je samo o sobě těžké. Když se k tomu ovšem přidá nedůvěra vašeho okolí, legrácky z vaší hmotnosti nebo maminka či babička, která vám neodbytně nutí uvařený oběd v podobě tučné české kuchyně, pak se vaše snaha může rázem ztratit. Pokud na vás přátelé či rodina tlačí a snaží se vám překazit vaši snahu zhubnout, vyhraďte si na kontakt s nimi určité dny a plánovaně si s nimi oddechněte, vyražte za zábavou nebo snězte třeba jedno nezdravé jídlo. Odreagujete se a další den se zase vrátíte do svého zdravě nastaveného režimu. 

Podpora okolí je důležitá
Podpora okolí je důležitá