Výživa a doplňky

Jak zjistit kalorie v jídle

Jak zjistit kalorie v jídle

Chcete změnit svůj jídelníček a upravit ho na správné kalorické hodnoty, ale nevíte, jak zjistit kalorie v jídle, které konzumujete? Připravili jsme pro vás článek, který přináší návod, díky kterému budete mít svůj kalorický příjem vždy pod kontrolou.

Obaly potravin

První dobrou zprávou na začátek našeho článku je fakt, že výrobci potravin i nápojů mají povinnost ze zákona na svých produktech uvádět množství obsažených kalorií. V zásadě to tedy znamená, že dostat se k přesným údajům u konkrétních výrobků není žádným zásadním problémem a na každém obalu vždy najdete přesné energetické hodnoty.

Jak se v číslech vyznat?

Pokud se v oboru výživy příliš neorientujete, může pro vás být čtení obalových informací i přes jejich dostupnost poměrně obtížným úkolem. Zejména je nutné chápat, že výrobci obvykle uvádějí kalorické hodnoty vztažené na 100 g výrobku. Při samotné konzumaci tedy musíte pokrm zvážit a přepočítat si kalorie úměrně k velikosti vaší porce.

Někteří výrobci pak také uvádějí hodnoty na jednu porci, přičemž i v tomto případě platí předchozí konstatování.

Mohlo by vás také zajímat: Nejlepší pečivo při hubnutí

Internetové a mobilní aplikace pro zjišťování kalorií

Zdá se vám neustálé přepočítávání příliš náročné a nedokážete si představit ruční zapisování každé potraviny? Moderní doba naštěstí přináší různé vychytávky, které vám způsoby, jak zjistit kalorie v jídle podstatně usnadní. Mobilní a webové aplikace obsahují téměř nekonečné databáze jídel, takže v podstatě stačí jednoduše zapsat vybranou potravinu do vašeho online jídelníčku a ten vám sám dopočítá nejen kalorie, ale i příjem makroživin a další údaje.

Samotných aplikací je na výběr celá řada. V tuzemsku je pravděpodobně nejoblíbenější projekt kaloricketabulky.cz

Vytvořte si intuici a přehled

I přes užívání aplikací a maximalizaci automatizace může být počítání kalorií a ruční zadávání hodnot velmi náročné. Pokuste se proto při těchto aktivitách vnímat zapisované hodnoty tak, abyste byli v dlouhodobém horizontu schopní zhruba odhadnout příjem i bez zapisování.

Zdroj: Verywellfit.com