Zdraví

Jak se měří hluboký spánek: pomůžou chytré hodinky i laboratoř

Jak se měří hluboký spánek: pomůžou chytré hodinky i laboratoř

Spánek je nesmírně důležitý. Zásadní je však především jeho kvalita. Jedním z hlavních ukazatelů kvality spánku je množství času, který strávíme ve fázi hlubokého spánku. K tomu, abychom to zjistili však musíme odhalit způsob, jak tuto hodnotu naměřit. Jak se tedy měří hluboký spánek? Možnosti jsou v zásadě dvě.

  • V laboratoři pomocí senzorů
  • Chytrými hodinkami skrze sledování tepu, dýchání a pohybu

Jaký spánek je hluboký

Při hlubokém spánku dochází k uvolnění svalů, zpomaluje se dýchání i srdeční tep a mozek vysílá frekvence typu delta. Hluboký spánek je potřebný pro celkovou regeneraci všech buněk našeho těla.

Jak se měří hluboký spánek? V laboratoři!

Pokud chcete zjistit, jak jste na tom se svým spánkem, nejideálnější možností je navštívit spánkovou laboratoř. Profesionální monitoring spánku je důležitý pro diagnostiku spánkových poruch, ale může vám pomoci obecně zlepšit jeho kvalitu.

V České republice je minimálně devět spánkových laboratoří, které se nenachází například v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě nebo v Hradci Králové. Obvykle se cena tohoto vyšetření pohybuje okolo 1100 korun, nicméně můžete se přihlásit i do některého z výzkumů. Stanete se pokusným králíkem, pomůžete vědě, a navíc získáte i své výsledky zadarmo.

Co prozradí chytré hodinky

Pokud necítíte žádný problém, ale chcete svůj spánek průběžně monitorovat, pořiďte si chytré hodinky. Většina z nich dnes dokáže poměrně obstojně měřit i kvalitu spánku. Pracují na jiných principech než spánkové laboratoře, většinou vychází z kombinace informací o srdečním tepu, dýchání a pohybu.

Shrnutí

Pokud máte podezření, že vám spánek nedává to, co by měl, přestože jej máte dostatek, nenechávejte váš problém takzvaně vyšumět. Nemuselo by se vám to vyplatit. Raději vyhledejte odbornou pomoc. Jde totiž o vaše zdraví!