KrásaZdraví

Jak shodit 10 kilo do léta? Tipy a triky pro rok 2024

Jak shodit 10 kilo do léta? Tipy a triky pro rok 2024

Chcete v létě u moře nebo u bazénu v plavkách zazářit, ale nabrali jste po Vánocích nějaké to kilo navíc? Nezoufejte, do začátku léta zbývá ještě několik měsíců, takže máte reálnou šanci zhubnout. A jestliže chcete shodit až 10 kilogramů, neměli byste otálet. Začněte s hubnutím ihned a podívejte se, jak rychle zhubnout 10 kilogramů a vyhnout se jojo efektu. 

Zázraky se nedějí na počkání 

S obezitou dnes bojuje obrovská část populace, takže by vás mohlo podpořit to, že v hubnutí nejste sami. Na začátku je ovšem potřeba obrnit se trpělivostí a nevzdávat se, pokud se kýžené výsledky neobjeví po prvním týdnu hubnutí. Shazování přebytečných kil je běh na dlouhou trať, a to zejména pokud nechcete, aby se dostavil jojo efekt. Má to však i své výhody – čím déle se budete snažit jíst zdravě, tím větší je pravděpodobnost trvalé změny vašich návyků. Některým přitom vydrží po zbytek života.

Strava, pohyb, návyky – kde začít?

Důležité je nepřepálit začátek a nedržet nesmyslné krátkodobé diety, které mohou být zdraví nebezpečné. Začněte postupně a nastavte si správný jídelníček. Rozhodně nestačí jíst jen jedno jablko denně nebo se jakkoliv trýznit hlady. Do začátku stačí, když vypustíte smažená, tučná a sladká jídla a vyhnete se slazeným nápojům. Upřednostňujte kvalitní čerstvé potraviny před trvanlivými a vypusťte veškeré polotovary.

Jezte několikrát denně

Hubnutí dnes už dávno není o hladovění. Jezte 5krát až 6krát denně, čímž docílíte toho, že váš metabolismus bude v neustálém režimu spalování. Doporučují se tři hlavní jídla a dvě až tři svačiny denně, přičemž poslední jídlo byste si měli dopřát nejpozději 3 hodiny před spaním. 

Dieta neznamená hladovění
Dieta neznamená hladovění

Doporučený denní příjem

Nejspíše vás nyní napadne, kolik vlastně potřebujete denně energie. Zásadním pravidlem je, že pokud nechcete přibrat, měl by se váš příjem energie v potravě rovnat jejímu výdeji (spotřebě energie). Přesná čísla tudíž vždy závisí na vašich osobních údajích (pohlaví, věk, aktivita atd.) a s nastavením optimálního denního příjmu i vyhovujícího jídelníčku vám může pomoci výživový poradce. Pro přiblížení: při redukční dietě se doporučený denní příjem energie dospělého člověka pohybuje od 5 000 do 7 000 kilojoulů za den. 

Dostatek vědomého pohybu

Správná strava je jen část úspěchu, bez pohybu kila dolů nepůjdou. Nemusíte přitom dřít v posilovně nebo se věnovat sportu, který vás nebaví. Dobrý pocit z pohybu je rovněž důležitý. Vsaďte proto na takové aktivity, které vám vyhovují, i kdyby mělo jít o obyčejnou chůzi. Pohybujte se uvědoměle a myslete vždy na to, že při pohybu děláte něco pro své zdraví. 

Vědomý pohyb vede k výsledkům
Vědomý pohyb vede k výsledkům

Věnujte se duševnímu zdraví

Sebelepší jídelníček ani každodenní návštěva posilovny vás nespasí, pokud jste neustále ve stresu nebo k tomu dokonce i špatně spíte. Vnitřní klid a dostatek spánku je nezbytný nejen při hubnutí. Společně se stravou a pohybem se proto zaměřte na své návyky a zkuste například ulehnout o hodinu dříve, vyzkoušejte meditaci nebo si před spaním přečtěte svou oblíbenou knihu. Jednoduše si během dne najděte čas jen pro sebe a alespoň na chvíli se oprostěte od starostí.