Recenze

HMB recenze, dávkování, účinky a zkušenosti

HMB recenze, dávkování, účinky a zkušenosti

Zajímáte se o HMB a láká vás zařazení tohoto doplňku do vaší suplementace? V následujícím článku jsme pro vás připravili recenzi, popis dávkování, účinků a naše osobní zkušenosti s tímto suplementem, které odpoví na všechny vaše otázky.

HMB recenze a účinky dle studií

HMB je jeden z méně známých suplementů, v němž bezesporu leží zajímavý potenciál. Ačkoliv se nejedná o nejdůležitější doplněk výživy, který vám nesmí chybět, pokud chcete využít suplementaci na maximum, může si najít ve vašem jídelníčku své místo. Následující tabulka zobrazuje aktuálně nejlépe hodnocené HMB produkty na trhu podle recenzí uživatelů.

Zajímáte li se o konkrétní účinky bude pro vás potěšující zprávou, že stejně jako u většiny doplňků výživy existuje i u HMB poměrně detailní evidence skrze vědecké studie, která vám dává slušný a zcela dostatečný informační základ.

V souvislosti se suplementem se skloňují zejména dopady na tělesnou hmotnost, úbytek tělesného tuku, navyšování svalové hmoty, a zvyšování síly. Pěkné shrnutí jednotlivých oblastí nabízí například studie od Jakubowski a kol. Dle nich má HMB pozitivní vliv na nabírání svalové hmoty a s ním spojené navyšování objemu svalů, přestože výsledky nejsou nikterak drastické. Téměř nulová byla hodnota ztráty tělesného tuku a silové zlepšení se projevovalo ve spíše menší míře a řádu jednotek procent.

Účinky tedy nejsou oslnivé a suplement tedy není nezbytností. Pokud však hledáte určitou nadstavbu k jinak dokonalé suplementaci, může vám HMB posloužit slušně.

Mohlo by vás také zajímat: Recenze na Dubové kapky

HMB dávkování

Dávkování HMB se liší dle vybrané formy suplementu. Dle většiny výrobců je ideální dávkou ke každodenní konzumaci zhruba 3 g přípravku. Může se však lišit dle tělesné hmotnosti konzumenta. Záleží také na formě (zda přijímáte tabletovou, práškovou nebo tekutou formu. V ideálním případě se proto řiďte vždy dle pokynů na obalu konkrétního produktu.

HMB a naše zkušenosti

Má osobní zkušenost s HMB je poměrně mladá, nicméně již druhou přípravu na závody v silovém trojboji jsem tento suplement do svého jídelníčku zařadil. Konkrétně jsem zvolil levnější variantu od výrobce 4fitness, která za slušnou cenu okolo 300 Kč nabízí 400 tablet, což je při denní dávce 8 tablet relativně malá investice.

Hodnotit explicitní účinky suplementu je z mého pohledu velmi obtížné, protože samozřejmě nemám laboratorní podmínky a společně s ním přijímám i celou řadu dalších doplňků.

Rozhodně existuje celá řada efektivnějších produktů s lepším poměrem ceny ku výkonu, ale pokud máte perfektně pořešený jídelníček, trénink i regeneraci a chcete přidávat další drobnosti, které vám mohou decentně vylepšit výkony, HMB může být zajímavou volbou.


Zdroje

Jakubowski, J.S.;Wong, E.P.T.; Nunes, E.A.; Noguchi, K.S.; Vandeweerd, J.K.; Murphy, K.T.; Morton, R.W.; McGlory, C.; Phillips, S.M. Equivalent Hypertrophy and Strength Gains in beta-Hydroxy-beta-Methylbutyrate or leucine-supplemented Men. Med. Sci. Sports Exerc. 51, 65–74, 2019

Webmd.com