Krása

Červený melír na hnědé vlasy

Červený melír na hnědé vlasy

Toužíte po oživení svého účesu melírem? Červený melír představuje mimořádně oblíbenou alternativu. Lze ho docílit i na hnědých vlasech?

Melírování dodá účesu tvar a texturu a představuje ideální variantu, pokud si nechcete barvit vlasy. V takto upravených vlasech obvykle není tak patrný odrost, proto je ideální pro vytížené ženy, které nemají prostor vyloženě často chodit ke kadeřníkovi.

Pozor, podstatou melíru je vždy zesvětlení vlasů. To znamená, že pokud máte od přírody kaštanové kadeře, ale také pokud si je barvíte, jednoduše není možné červený melír vytvořit.

Odbarvování znamená navíc pro vaše kadeře značnou zátěž. Provádět by se tak mělo ideálně pouze na zdravých vlasech. Je-li vaše hříva vysušená, vlasy jsou oslabené, křehké a lámavé, váš kadeřník vám pravděpodobně jakýkoli druh melírování nedoporučí.

S červenou se patrně dočkáte jen velmi lehkého natónování. Máte-li od přírody světlejší vlasy, aplikování tohoto odstínu se na nich může projevit výrazněji. Ani tak byste si ale od výsledku neměla slibovat zářivě červenou, kterou znáte z fotografií na balení barvy na vlasy. V tomto případě tvoří vždy podklad světlá blond.

Kadeřnická teorie aneb proč červený melír nefunguje na hnědé vlasy

Dáno je to strukturou vlasu, která vždy obsahuje dva pigmenty. V první řadě je to eumelanin, což je černý pigment a také pheomelanin neboli žluto-červený pigment. Právě převažující pigment rozhoduje o barvě našich vlasů. Platí, že čím vyšší je podíl melaninových (tj. tmavých) molekul, tím tmavší bude nakonec i barva vlasů.

V případě, že si přejeme světlejší vlasy, než je nám přirozené, musíme ho jednoduše odstranit. Ostatně k úbytku melaninu dochází zcela přirozeně i s věkem. Výsledkem je šedivění. Přirozenou proměnu z hnědých vlasů na šedé si určitě sama dokážete dobře představit.

Běžná barva se však sestává primárně ze dvou složek – barvicí směsi a oxidantu. Neobsahuje tedy žádné zesvětlující látky a výchozí barvu zesvětlit nedokáže. Váš kadeřník bude vždy začínat klasickou cestou vytvoření blond melíru.