Móda

Barva na boty: možnosti opravy i ozvláštnění obuvi v roce 2024

Barva na boty: možnosti opravy i ozvláštnění obuvi v roce 2024

Pokud máte oblíbené boty, ale jejich barva už není to, co bývala, nebo se chcete „jen“ kreativně realizovat, máte spoustu možností. V dnešní době naleznete na českém trhu nemalé množství různých barev, které jsou přímo určené na boty, ale i takových, jejichž původní účel je sice jiný, nicméně je možné s nimi boty úspěšně obarvit také.

Co musím mít na paměti

Například při barvení oblečení můžete obvykle stále postupovat podle téhož postupu, u bot to ale neplatí. Existuje mnoho faktorů, které musíte zvážit, než se pustíte do práce.

  • Typ boty
  • Materiál
  • Určení obuvi
  • Postup práce s konkrétní barvou

Jinak budete postupovat u kožených lodiček, kterým chcete navrátit zašlou krásu, jinak zase u plátěných původně bílých tenisek. Musíte tedy přemýšlet jednak nad druhem bot, ale také nad materiálem, z něhož jsou vyrobeny.

Mimo to hraje poměrně zásadní roli i to, jak míníte boty dále používat. Vrátíme-li se opět k lodičkám, které budete nosit dvakrát za rok na ples, pak jejich užívání nepředstavuje takovou námahu pro barvu jako každodenní nošení tenisek za slunce i deště.

Barva na boty z textilu

Jestliže tedy máte v plánu barvit plátěné boty, poohlédněte se po barvách na textil. Nemusíte hledat barvy na obuv. Některé tenisky je také možné obarvit v pračce například pomocí barev DUHA, ale počítejte s tím, že nikdy nevíte, jak barva chytne na netextilních částech. Mohou se objevit fleky, a proto postupujte opatrně. Osvědčené jsou také barvy Iberia nebo fixy EDDING 4500.

Barva na boty z kůže a syntetiky

Chcete-li zrenovovat kožené boty, sáhněte po barvách z řady Pentart nebo vyzkoušejte Neopaque od Jacquard. Ty můžete klidně aplikovat na různé materiály včetně kůže, plátna, umělých i přírodních tkanin a jsou dostupné v nespočtu různých odstínů. Tak si vyberte ten váš!