Další

Aktuálně: Smradlavý brouk vzal útokem české domácnosti: Nemáte ho taky?

Aktuálně: Smradlavý brouk vzal útokem české domácnosti: Nemáte ho taky?

Mysleli jste si, že v zimě budete mít od hmyzu pokoj? Pak jste se možná spletli. Pokud doma máte teplo, je docela možné, že se k vám nejrůznější brouci začnou stahovat. Některých si ani nevšimnete, jiné vyženete, ale například vroubenka americká vám může způsobit nemalé nepříjemnosti.

Vroubenka americká

Vroubenka patří mezi ploštice a může dosahovat délky dvou až tří centimetrů. Určitě ji tedy doma nepřehlédnete. Je však docela dobře možné, že ještě dříve, než ji uvidíte, tak ji ucítíte. Vroubenka totiž v případě ohrožení produkuje páchnoucí sekret.

Jak vroubenka vypadá? Jedná se červeno-hnědého brouka, který tak trochu připomíná kůru stromu. Má dlouhé nohy, tykadla a na polokrovkách lze vidět linii ve tvaru písmene W. Na zadních nohách můžete pozorovat ostny.

Do vašeho domu nebo bytu se v zimě vroubenka může dostat snadno. Stačí, když větráte nebo občas otevíráte dveře. Tento hmyz si však můžete dovnitř přinést i s prádlem, které jste sušili venku.

Vroubenka ráda přezimuje v teple. Na konci srpna si tedy hledá vhodný úkryt a stěhuje se do domů, bytů a chat.

Speciální tip pro vás: Vroubenka není jediným broukem, který páchne. Narazit můžete například také na kněžici.

Vroubenka v České republice

Vroubenka je nepůvodní druh – pochází z Ameriky a u nás se šíří asi od roku 2006. V České republice prozatím není vroubenka americká hojně rozšířena. To se však může brzy změnit. Problémy s vroubenkou se v minulých letech vyskytly například na Moravě. V některých oblastech se tento hmyz hojně rozšířil a lidé ho opakované nacházeli ve svých domovech.

Jak vyhnat vroubenku

Pokud uvidíte vroubenku, nesahejte na ni. Jinak hrozí, že vypustí zapáchající sekret. Ideální není ani použití vysavače či snaha vroubenku zabít. Doporučit naopak můžeme vynesení vroubenky ven na zahradu nebo na balkon. Jak na to? Vezměte list papíru, nechte na něj vroubenku nalézt a poté ji odneste ven. Hotovo. Zaměřte se na prevenci. Do oken si nainstalujte sítě, zabezpečte i další otvory a utěsněte nejrůznější díry ve zdech. 

Nebojte se, vroubenka americká není nijak nebezpečná, tedy alespoň pro člověka. Nekouše, neštípe, nenapadá ani potraviny jako například moli. Škodí pouze jehličnatým dřevinám, které s oblibou napadá.

Speciální tip pro vás: Vyzkoušet můžete i past na brouky. Nalijte do lesklé nádoby vodu s tekutým mýdlem a nad nádobu umístěte světlo. Světlo vroubenku přiláká, ona přilétne a přistane na vodní hladině, kde se utopí.