Doplňkové penzijní spoření představuje vhodný způsob spoření na důchod. Jakým způsobem si ho správně nastavit?
Jak spořit efektivně s doplňkovým penzijním spořením
Doplňkové penzijní spoření se stalo nástupcem penzijního připojištění, které od 1. prosince 2012 již není možno dále sjednat. V obou případech se jedná o spoření s podporou státu.
Spořit si v případě tohoto nového typu spoření můžete měsíčně, čtvrtletně, pololetně, ročně nebo si jednoduše jednorázově potřebnou částku předplatit. Co se týče možnosti, kdy si naspořené peníze vybrat, platí, že smlouva musí trvat alespoň 5 let a musíte dovršit věku 60 let.
Jakým způsobem ovlivnit, kolik peněz z doplňkového spoření vytěžíte?
- vyberte si vhodnou strategii
- využijte na maximum státní podporu
- využijte daňové úlevy
Vyberte si vhodnou strategii
Rozdíl mezi oběma základními typy spoření na důchod tkví v tom, že v novém doplňkovém penzijním spoření klient může míru zhodnocení úspor ovlivnit. A to primárně tím, do jakého účastnického fondu bude investovat. Může si tak vybrat konzervativní i dynamickou strategii investování. U dynamických strategií se výnosnost pohybuje kolem 5 %. Naspořit si tak zájemce může dokonce řádově miliony ročně.
Využijte na maximum státní příspěvek
V roce 2024 vláda všem, kteří si tímto způsobem spoří na důchod, vychází vstříc i zvýšením státního příspěvku. Ročně tak můžete získat na státní podpoře celkem 2 760 Kč. Platí, že čím víc si budete spořit, tím vyšší je podpora. Abyste ji mohli čerpat v maximální výši, musíte vkládat měsíčně sumu 5 700 Kč. Důvodem je snaha občany motivovat, aby si spořili a zajistili se na postproduktivní věk sami. Minimální výše tzv. úložky pak činí 500 Kč, pokud chcete státní podporu čerpat. Výši příspěvku si můžete kdykoliv sami zvýšit i snížit dle potřeby.
Využijte daňové úlevy
Zájemci o spoření mohou též využít vyšší daňové úlevy. Při pravidelné měsíční úložce ve výši 3 000 Kč si zájemci mohou od základu daně odečíst částku až 24 000 Kč a dosáhnout tak nejvyšší možné daňové úspory ve výši 3 600 Kč. I v tomto případě vláda svými kroky primárně usiluje o to, aby si občané aktivně spořili. Obecně totiž platí, že čím dříve si na důchod začnete odkládat prostředky, tím lépe pro vás.
Zdroje
- https://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni
- https://www.csas.cz/cs/blog/budoucnost/cim-se-lisi-penzijni-pripojisteni-a-doplnkove-penzijni-sporeni