Sladkosti jsou oblíbené po celém světě. Které typické zahraniční cukrovinky můžete pořídit také v Česku a proč je v jejich domovině milují?
Oblíbené sladkosti ze zahraničí
Navzdory tomu, že odborníci bijí ohledně cukru na poplach a řada lidí s ním svádí značně nerovný boj, sladkosti zaujímají čelní příčku na pomyslném žebříčku nejoblíbenějších jídel mnoha z nás.
Patříte k milovníkům sladkého, kteří si neumí představit svůj život bez čokolády? Svoje oblíbené pamlsky mají i jinde na světě. Které to jsou?
- čokoládové košíčky Reese’s Peanut Butter Cups
- baklava Kolionasios
- rýžové koláčky mochi
Čokoládové košíčky Reese’s Peanut Butter Cups
Tato cukrovinka vznikla již v roce 1928. Za jejím vznikem stojí americký vynálezce a obchodník Harry Burnett Reese.
Jedná se o čokoládový košíček, který je plněn arašídovým máslem. Sladkost je oblíbená především v USA, kde patří k těm nejpopulárnějším, ale pořídil ji lze i v jiných zemích, mimo jiné také v Česku.
Původně se košíčky nazývaly „Penny cups“, jednoduše podle toho, že stály ve 30. letech pouze jeden cent. Potomci původního zakladatele nakonec značku v roce 1963 prodali společnosti Hershey’s.
Baklava Kolionasios
Baklava je tučný a sladký zákusek, který je populární v mnoha zemích. Uvádí se, že jde o oblast, kterou svého času ovládala někdejší Osmanská říše, ve Střední Asii, a zemích mezi nimi.
Původ baklavy je dnes poměrně komplikované rozkrýt. Sladkost, která je jí podobná, se vyráběla už ve starověkém Řecku. Tam se mimochodem s touto sladkostí můžete setkat stále a možná ji tak znáte i dovolené i vy.
Dnes je tvořená těstem, které je plněno sekanými ořechy a slazeno sirupem nebo medem. K těm nejlepším bývá řazena baklava Kolionasios vyráběná stále podle původního rodinného receptu.
Rýžové koláčky mochi
Mochi jsou rýžové koláčky, které jsou pokládány za vůbec nejoblíbenější japonskou sladkost. Součástí tradiční kultury jsou už od roku 794.
Plněny mohou být různými druhy náplní, dává se sezamová pasta, ovoce (liči, mango, ale i maliny nebo citron) nebo matcha. Obvykle se koláčky jí ještě horké a vzhledem k hutné lepkavé konzistenci je ale nutné je konzumovat opatrně.
Ve své domovině jsou tradiční součástí oslav nového roku. Tradiční koláčky se s různými druhy náplní prodávají i v Česku a získávají si stále výraznější oblibu.