Další

Zlaté časy důchodců v ČR jsou u konce. Na co se připravit?

Zlaté časy důchodců v ČR jsou u konce. Na co se připravit?

Momentálně se mohou lidé v důchodovém věku spoléhat na rentu vyplácenou státem. Jak to bude dál? Je průběžný systém udržitelný?

Průběžný důchodový systém je neudržitelný

V Česku momentálně žije přes 2,8 milionu důchodců. Průměrná výše důchodu se v roce 2023 po valorizaci dostala už ke hranici 20 700 korun. V Česku momentálně senioři dostávají důchod vyplacen na základě tzv. průběžného důchodového systému.

Tento mechanismus je založen na jednoduchém principu, kdy pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají, ať už jako zaměstnanci nebo OSVČ, financují penze svých spoluobčanů v důchodovém věku.

Stále častěji se ale hovoří o tom, že tento systém není do budoucna udržitelný. Ve své pravidelné správě to potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Populace stárne a počty pracujících, kteří do systému přispívají, ubývají. To vede k prodlužování hranice pro odchod do důchodu. Dnešní dvacetiletí by do něj mohli odejít až v 75 letech.

Do důchodového věku se navíc blíží silná generace tzv. Husákových dětí. Tlaky na důchodovou reformu proto zesilují. Podle odborníků bude muset stávající důchodový systém projít reformou už v horizontu dvou nejbližších desetiletí.

Prakticky by to znamenalo jednak posun odchodu věku do důchodu tak, aby něm lidé s ohledem na prodlužování věku dožití trávili v průměru čtvrtinu života. Případně zvýšit příjmy. To by znamenalo zvýšit sazbu pojistného, a to ze současných 28 % na 40 %. Mimo to odborníci požadují posílení spoření v takzvaném třetím pilíři.

Důchodový systém čeká reforma, budeme si muset sami spořit

Důchodová reforma tak představuje nepopulární a „bolestivý“ krok, který setrvale rozděluje veřejnost i politické strany napříč spektrem. Podle odborníků představuje dnes již nezbytnost vytvářet si v produktivním věku rezervy použitelné ve věku postproduktivním.

Zaopatření se na důchodový věk tak bude stále častěji podle expertů otázkou individuální zodpovědnosti každého jednotlivce. Na důchod si, jednoduše řečeno, budeme muset už od raného věku začít spořit a na státní důchod se nebude možné spoléhat.

Obecně přitom platí, že čím dříve začneme na spoření na důchod myslet, tím lépe pro nás. Abychom měli možnost prožít klidné stáří, doporučují experti si odkládat stranou peníze dokonce už v okamžiku, kdy začínáme být výdělečně činní.