Další

Stát vyběhne s dlužníky. Nově nedostanou ani korunu – Co se mění v 2024?

Stát vyběhne s dlužníky. Nově nedostanou ani korunu – Co se mění v 2024?

Stát zavádí přísnější opatření pro dlužníky. Nově se mění částka tzv. nezabavitelného minima. Kolik dlužníci dostanou a proč?

Nezabavitelná částka se snižuje

V rámci exekuce nebo insolvence dojde i na srážky. Ty se provádějí ze mzdy nebo platu, důchodu nebo podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, ošetřovného a mateřské. Ušetřeny v případě vašich dluhů nezůstanou ani přídavky na děti a rodičovský příspěvek.

Ne všechny příjmy ale srážkám podléhají. Nezabavitelné minimum je částka, která pracujícímu dlužníkovi jednoduše musí zbýt na živobytí. Její základní výše pro rok 2024 pro dlužníka klesla na 12 705 Kč. Oproti loňsku je to o 933 Kč méně.

Nezabavitelná částka jednotlivce se počítá jako 2/3 součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů pro nájemní bydlení v obci nad 70 000 obyvatel. Tato částka na vyživovanou osobu se vypočítá jako 1/4 nezabavitelné částky jednotlivce.

Z výše uvedeného tak vyplývá, že dlužníci se budou jednoznačně mít hůř. Ve výsledku jim tak zbyde z výplaty o jednotky procent méně. Podle Centrálního registru dlužníků se však jedná o poměrně výrazný krok.

V nepříznivé situaci dlužníků se totiž i malá změna umí projevit mimořádně negativně. S tím, že stát by měl usilovat o vyvážení potřeb dlužníků a věřitelů, aniž by zatěžoval ty nejzranitelnější, souhlasí také Mgr. Petr Janša, MBA, LL.M. ve svém článku v Konkursních novinách. Řada lidí se do nepříznivé finanční situace dle něj dostala vlivem událostí, jako je nemoc, rozvod nebo ztráta zaměstnání, nikoli vlivem vlastní finanční nezodpovědnosti.

Je na dlužníky potřeba přísnost?

Mnozí však naopak volají po tom, aby se pravidla pro dlužníky ještě výrazněji zpřísnila. Vášně probouzí ve veřejném prostoru především vládní návrh na zkrácení doby oddlužení z nynějších 5 let na pouhé 3 roky.

Mimo to se hovoří o záměru zavést tzv. fixní srážku z příjmu, což znamená, že exekutoři by mohli strhávat peníze i lidem s nízkými příjmy, včetně důchodců. Zástupci Člověka v tísni podobný krok označili za asociální. Na dlužníky podle nich určitě není potřeba pomyslný bič.

Krajně pesimistické prognózy, že lidé, kteří se dluhu zbaví, do dluhové pasti budou padat znovu, se totiž nenaplnily. Asi 200 tisícům lidí se podařilo z finančních problémů vymanit a znovu do exekuce spadla jen minimální část, zhruba 3 % lidí, uvádějí statistiky.