Vlasy

Vypadávání vlasů u žen a lysiny: Příčiny a jak mu zabránit v roce 2024

Vypadávání vlasů u žen a lysiny: Příčiny a jak mu zabránit v roce 2024

Vypadávání vlasů nemusí postihnout jen vašeho partnera, ale i vás. Proč k tomu dochází a jakým způsobem to řešit?

Proč ženám vypadávají vlasy

Vypadávání vlasů, které v krajním případě vede až ke vzniku neestetických lysin, jednoznačně není „doménou“ pouze mužů. Postihnout může i ženy. Z jakého důvodu?

Svou roli mohou stejně jako u opačného pohlaví sehrávat v první řadě genetické dispozice. Geneticky podmíněná je zejména tzv. androgenní alopecie, která způsobuje plešatění u mužů, ale může se vyskytnout i u žen.

Odborníkům se zatím nepodařilo v plné míře objasnit principu vzniku, nicméně se již objevily první léky, které mohou vypadávání vlasů potlačit nebo alespoň zmírnit.

K dalším častým příčinám patří:

  • hormonální změny
  • věk
  • léky
  • nevyvážená strava
  • stres
  • nadměrné namáhání vlasů

Co můžete v souvislosti s padáním vlasů změnit sama

Lze říci, že pokud se v ženské kštici objeví lysinky nebo kouty, zodpovědná je za to zpravidla její majitelka. Výhodou je tak to, že ztráta vlasů je u žen obvykle pouze dočasného charakteru a kadeře opět po vyřešení problému dorostou.

K hormonálním změnám dochází jednak v období po porodu, ale právě i v souvislosti s věkem – v období menopauzy. Po porodu se stav upraví sám, s normalizováním hladiny estrogenů v těle. Během menopauzy se ženám obvykle doporučuje úprava životosprávy.

Důležité jsou hlavně vitamíny B, C, A a E a také selen, hořčík, železo a zinek. Jíst byste také měla dostatek bílkovin. Váš celkový zdravotní stav může zhoršit i stres. Naučit byste se tak měla i více odpočívat.

Pustila jste se sama do barvení, trvalé či jiných experimentů? Vaše hříva se vám může „odvděčit“ vytrvalým padáním. K padání přispívá navíc i nevhodná péče zahrnující hlavně přípravky s podílem sulfátů a silikonů. Padání mohou způsobit i stylingové úpravy jako kulmování, fénování nebo utahování do gumiček.

Kdy se neobejdete bez lékaře

Co se týče léků, typicky padání vlasů ovlivní medikamenty na krevní tlak, některá antidepresiva, léčiva podávaná pacientkám na štítnou žlázu, léky na HIV a také preparáty užívané v průběhu chemoterapie. V tomto případě je nezbytná konzultace s lékařem, který může léčiva změnit.

Alopecie neboli vypadávání vlasů může souviset se štítnou žlázou, s onemocněním cukrovkou a dalšími chorobami. I v tomto případě je návštěva lékaře nezbytná.