Další

Vřesy na podzimní balkon i zahrádku: 3 tipy na sázení a péči, aby vydržely

Vřesy na podzimní balkon i zahrádku: 3 tipy na sázení a péči, aby vydržely

Vřesy jsou oblíbenou rostlinou, která patří nejenom do lesů a hájů, ale také za okna našich domovů. A to nejen proto, že vřes na parapetech a balkónech krásně vypadá, ale také proto, že je poměrně snadné jej pěstovat.

Dobře namíchaná půda je základem pro košaté vřesy

Aby vřes vydržel co nejdéle, je potřeba o něj správně pečovat. S tím je spojená také doba jeho vysazování. To je nejlepší provádět na jaře nebo na podzim. Základem úspěchu je výběr správné půdy. Aby vřes krásně rostl, je potřeba pro něj připravit vhodnou zeminu. Ta by měla být spíše kyselá. Obecně platí, že by se pH takové půdy mělo pohybovat mezi 5,5 až 6. Pokud si chcete ušetřit práci, pak můžete koupit již připravenou speciální směs přímo pro vřesovištní rostliny. Půdu do truhlíků ale hravě zvládnete připravit také sami. Ideální je kombinace rašeliny, písku a zahradní zeminy, která ale neobsahuje vápno. Při pravidelném hnojení je tato kombinace naprosto ideální. I při hnojení si ale dejte pozor právě na vápno, které vřesy rozhodně nemají v lásce.

Vřes má zimu rád, přesto mu pomozte se na ni připravit

Vřes je dokonalou okenní dekorací nejenom na jaře, ale také během podzimu a zimy. Neměli bychom ale zapomínat na jeho zazimování a přípravu na chladnější počasí. Ještě předtím, než dorazí první mrazíky, vřes zkraťte alespoň o jednu třetinu. Dosáhnete tak toho, že bude přes rok pravidelně kvést. Poté, co se objeví teploty pod nulou, chraňte vřes netkanou textilií, nebo jej přikryjte chvojím. Jedná se sice o rostlinu, která je odolná vůči sněhu i mrazu, přesto je ale lepší ji na zimu alespoň trošku chránit. To platí především pro mladé rostliny, které ještě nejsou tolik silné. Zahřívat můžete také kořeny rostlin. Stačí obalit květináč netkanou textilií.

Kořeny vřesu by měly mít neustále dostatek vody

Posledním, co rostlina potřebuje ke svému správnému růstu, je pravidelné zalévání. Rozhodně to s ním ale nepřehánějte. Vřes má rád sluníčko, proto velmi často vysychá. Jeho substrát byste měli udržovat neustále vlhký. Platí, že méně je někdy více. A tak by vřes měl mít vody tak akorát. Zalévat jej je pak vhodné měkkou, ideálně dešťovou vodu.