Další

Takhle dobře se prý důchodci nikdy neměli. 3 důvody, proč si český důchodce nemůže stěžovat

Takhle dobře se prý důchodci nikdy neměli. 3 důvody, proč si český důchodce nemůže stěžovat

Máme za sebou lednovou valorizaci důchodů. Základní výměra starobního důchodu stoupla o pouhých 360 Kč měsíčně stoupla a došloi  k dalším změnám oproti minulým rokům. Důchodci už nemůžou počítat s mimořádnou valorizací (tak jako v předchozích letech) a zpřísnily se také podnímky pro odchod do předčasného důchodu. Přesto lze říci, že na tom čeští senioři vůbec nejsou špatně. Proč?

1. Čeští důchodci = 10. místo ve světě

Analýza francouzské společnosti Natixis ukázala, že čeští důchodci na tom vůbec nejsou špatně. V žebříčku (žebříček Global Retirement Index za rok 2022) se umístili na desátém místě (ze 150). Ukázalo se, že mají dostatek financí a jsou na tom dobře, co se týče materiálního blahobytu. Zaostávají ale v oblasti zdraví a kvality života.

Zajímavost: Nejlépe jsou na tom penzisté v Norsku, ve Švýcarsku a na Islandu. 

2. Pohled do minulosti

Když se podíváme trochu do minulosti, zjistíme, že důchody v České republice rostly v minulých letech díky valorizacím rychleji než mzdy a platy pracujících lidí.

Inflace byla sice vysoká, ale důchodcům se dostávalo alespoň částečné kompenzace díky valorizacím. Pracující obyvatelstvo na tom ale tak dobře nebylo, neboť průměrná měsíční mzda očištěná o inflaci v meziročním vyjádření klesala.

nejhorší obchody pro seniorky

3. Většina českých důchodců má finanční rezervy, může spoléhat na pomoc rodiny

Čeští důchodci se často bojí chudoby, ale mnohdy bezdůvodně. Ukazuje se, že mnoho důchodců má úspory a ještě se v případě nouze může spolehnout na širší rodinu. Sami důchodci přiznávají, že díky valorizacím v minulých letech příliš nepocítili ani zdražování. To se o spoustě pracujících lidí říci nedá. 

Přesto jsou senioři často pesimističtí a k budoucnosti skeptičtí. Mají pocit, že by se o ně měl postarat stát a nejsou si ochotni připustit, že by si mohli najít přivýdělek.

Zajímavost: Ukazuje se, že u starších lidí hraje významnou roli sociální kapitál. Právě ten nakonec představuje dělící čáru mezi seniory, kteří se mají dobře a kteří nikoliv. Důchodci, kteří mají dobré vztahy s ostatními lidmi a s rodinou, se mají obvykle lépe (a jsou na tom lépe i finančně) než důchodci s nízkým sociálním kapitálem.

Zdroje:

https://www.denik.cz/ekonomika/duchody-2024-valorizace-podminky-sporeni-penze-statni-prispevek.html

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesti-duchodci-jsou-v-kvalite-zivota-desati-nejlepsi-na-svete-40458433