Další

AKTUÁLNĚ: Přichází velké propouštění: Kdo se v roce 2024 musí bát?

AKTUÁLNĚ: Přichází velké propouštění: Kdo se v roce 2024 musí bát?

Už v minulém roce jsme si mohli všimnout, že firmy (hromadně) propouštějí své zaměstnance. Situace se bohužel nezmění ani letos. Lidé opět přijdou o práci. Zajímá vás, kdo se v roce 2O24 má bát o své zaměstnání? 

Propouštění ve školství

Školské odbory se nedohodly s vládou, což je nepříjemná zpráva především pro nepedagogické pracovníky ve školách. Uklízečkám, školníkům nebo třeba kuchařkám v jídelnách tak teď hrozí nejen snížení platu, ale také propuštění.

Ředitelé škol nemají na výběr, byl jim totiž snížen limit zaměstnanců a také budou muset hospodažit s nižším rozpočtem. Snižovat tedy budou muset i platy. 

Stavební sektor a propouštění

Velkým problémům čelí také celý stavební sektor, a to zejména kvůli vysokým cenám materiálu a prodražování staveb. Firmy se potýkají s úbytkem stavební produkce. Lidé zkrátka nemají peníze na to, aby stavěli nebo rekonstruovali.

Změny ve státní správě

Státním úředníkům se letos nejen nezvednou platy, ale ještě jim hrozí propouštění. Počet státních zaměstnanců by se letos měl snížit o 3,5 procenta. Jedná se o největší snížení počtu úředníků minimálně od roku 2025, kdy začal platit služební zákon. Propuštěno by mělo být asi dva a půl tisíce státních učedníků.

Gastro průmysl

Restaurace a další podniky na gastro scéně tvrdě zasáhla už koronakrize a zdá, se že problémy pokračují. Vláda seškrtala dotace na energie (a ceny elektřiny tak stouply). To znamená problémy pro gastro provozy, kde náklady na energie představují sedm až osm procent. Do potíží se dostávají především venkovské hospody, které mají malý zisk a jakékoliv změny v nákladech silně pociťují.

Herní průmysl a situace v zahraničí

Zprávy ze zahraničí také nejsou příliš pozitivní. Velké propouštění hlásí i firmy z herního průmyslu. Náklady se snaží snížit firmy jako Archiact, Bosse Studios, Unity Software, ale také Twitch a dle The Verge i Discord.

Firmy, kde se propouští nebo propouštělo

  • Své zaměstnance se chystá propustit i státní podnik Diamo.
  • Hyundai v Nošovicích plánuje změny a přechází na výrobu baterií do elektromobilů. To se neobejde bez propouštění.
  • Litomyšlský výrobce technických tkanin Saint-Gobain propustil na konci roku 85 lidí, propouštění má za sebou i pardubický Foxconn.
  • Počet svých zaměstnanců v minulém roce výrazně snížila i Česká pošta.

Zdroje:

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/541698-skolske-odbory-se-s-vladou-nedohodly-hrozi-velke-propousteni

https://www.denik.cz/ekonomika/platy-statnich-uredniku-klesnou-20250105.html

https://www.prahain.cz/byznys/znicite-nas-vzkazuji-restaurateri-vlade-14939.html

https://echo24.cz/a/HMF3z/zpravy-domaci-hromadne-propousteni-zamestnancu-firmy-automobilky-stavebnictvi-prumysl-krize-nemecko