Vlasy

Prstýnková trvalá není pasé ani v roce 2024

Prstýnková trvalá není pasé ani v roce 2024

Trvalá ondulace alias trvalá je s velkou pompou zpět. Jak si pořídit rozverné prstýnky a co musíte vědět, než se vypravíte do kadeřnictví?

Trvalá se vrací na výsluní

Trvalá je v podstatě chemický proces, kdy se pomocí obsažených látek se rozpojí a následně znovu sestaví chemické vazby v hmotě vlasů.

Takzvanými redukčními látkami jsou kyselina thioglykolová nebo thiomléčná. Alkalická látka je amoniumkarbonát. Kromě nich preparační roztok obsahuje i smáčedla, emulgátory, parfémy a barviva a minerální oleje.

V zásadě se dnes můžeme setkat se dvěma alternativami trvalé:

  • trvalá alkalická
  • trvalá kyselá

Alkalická trvalá představuje tradiční řešení. Ta kyselá je modernější obdobou, k níž kadeřnice dnes už sahají raději. Díky tomu si můžete dopřát vlny podle svého vkusu. A to včetně sexy prstýnků.

Nenechte se přitom mýlit tím, že dnes řada kadeřníků svým klientkám doporučuje účes, který se vyznačuje spíše přirozeným efektem, kdy se střídají vlny velké a malé. Důležité je, co vyhovuje vám osobně. Stále si tak můžete dopřát i klasickou trvalou složenou z drobných vlnek. Počítejte ovšem s tím, že efekt nemusí být po celou dobu tak výrazný, vlny po cca 2 až 3 měsících přirozeně povolují.

Jak na prstýnkovou trvalou

Výše zmíněné látky odstartují chemicko-fyzikální proces ve vlasovém keratinu. Ten způsobí přeskupení keratinové struktury. Struktura nová si svůj tvar zafixuje podle natáčky. Právě výběr natáčky ovlivní velikost vln a výsledný vzhled vašeho účesu.

Zhruba kolem roku 2010, kdy se trvalá vrátila na vrchol popularity, si tak dámy nechávaly s pomocí velkých natáček tvarovat volné „plážové“ vlny, které navíc kadeřnice vyráběly tak, že natáčely zákaznicím místo celých vlasů už od kořínků pouze délky.

Klasické „prstýnky“ vznikají na natáčkách menšího průměru. Pro dosažení maximálního objemu vlasů může kadeřník použít nejmenší průměr. K preferovaným možnostem dnes už patří ohebné provedení, které se nazývá papiloty.