Vlasy

Přeliv na vlasy pro studenou blond: 3 nejdůležitější rady

Přeliv na vlasy pro studenou blond: 3 nejdůležitější rady

Přelivy představují důležitou součást světa barev na vlasy. Jakým způsobem si s nimi vykouzlíte studenou blond?

K čemu je přeliv

Ujasnit si nejprve musíte, jakým způsobem budete postupovat a k čemu vám může vlastně přeliv být. Vycházet musíte z aktuálního stavu svých kadeří.

Přeliv není schopen proniknout do hlubších vrstev vlasu. V zásadě dokáže pouze mírně zesvětlit vlas, a to nejvýše asi o jeden odstín. K samotnému zesvětlení se proto nepoužívá, slouží pouze pro korekci barvy.

V případě, že potřebujete razantnější změnu odstínu své kštice, například z hnědé na blond, musíte absolvovat klasické zesvětlení. Přeliv podobnou barevnou změnu neumí, vyznačuje se pouze středně silnou výdrží a krycí schopností. Ostatně není schopen v plné míře ani krýt šediny.

Proč je barva po zesvětlení vždy teplá?

Pakliže už blond máte, překvapit vás může skutečnost, že výsledný odstín bude teplý. Dáno je to složením vlasu.

Přírodní barva se odvíjí od proteinu, který se nazývá melanin. Ten se vytváří na základě poměrně komplikovaného biochemického procesu v buňkách, tzv. melanocytech, nacházejících se ve vlasové cibulce.

V každém zdravém vlasu je vždy obsažen:

  • eumelanin (černý pigment)
  • pheomelanin (žluto-červený pigment)

Viditelná barva vlasů je určena tím, kolik světla se odrazí nazpět. To je dáno typem, množstvím a kombinací obou pigmentů.

Při procesu zesvětlení se odstraňuje eumelanin. Jako první tedy mizí tmavší pigmenty a později i světlejší červené. Vlasy tak nejprve nabývají oranžovočerveného tónu, později jsou žlutooranžové. Teprve z tohoto výchozího stavu lze přelivem vytvořit kýženou studenou blond.

Jaký přeliv aplikovat pro studenou blond

Pokud se chcete dopracovat ke studené blond, aplikujte na vlasy přeliv v šedivém či stříbrném odstínu.

Při přechodu ke studeným odstínům bychom především měli mít na paměti, že studené barvy neodrážejí světlo tolik jako jejich teplé „kolegyně“, což může vyvolat dojem, že barva vypadá tmavší, než ve skutečnosti je.

Chcete-li zachovat stejnou barvu a pouze změnit její tón, použijte popelavou barvu, která se nachází v barevném spektru o ½ až 1 stupeň výše než požadovaná úroveň.