Vlasy

Prostříhané vlasy: 2 nejdůležitější otázky a odpovědi

Prostříhané vlasy: 2 nejdůležitější otázky a odpovědi

Chcete si dát prostříhat vlasy? Co to vlastně znamená, kdy a jak se tato kadeřnická technika používá a co od ní můžete čekat, abyste neodešla od kadeřníka zklamaná?

Jak volit vhodný střih

Dokonalý střih vyžaduje od kadeřnice či kadeřníka zručnost i zkušenosti. Budoucí adepti tohoto oboru se ve školách učí zejména:

  • respektovat tvar obličeje
  • respektovat přirozený směr růstu vlasů
  • rozpoznat druh vlasů
  • diagnostikovat vlasy

Právě od druhu vlasů se odvíjí jejich kvalita a hustota. A ta souvisí s volbou vhodného střihu. I diagnostika vlasů pak může rozhodnout o tom, že jsou vlasy již příliš narušené a je potřeba je ostříhat razantněji, než se původně plánovalo. Komu lze doporučit prostříhání vlasů?

Co je prostříhávání vlasů

Prostříhávání vlasů se někdy též nazývá prořeďování. Provádí se tzv. efilačními nůžkami. Což jsou speciální nůžky, které jsou vybaveny dvěma čepelemi, přičemž jedna z nich je opatřena zoubky. Tyto V-zoubky brání klouzání vlasů.

Od břitev a seřezávačů se již v praxi spíše ustupuje, neboť ničí více vlasy. Proto byste s břitvou, pokud ji například ještě po rodičích doma máte, neměla experimentovat ani sama.

Jak používat efilační nůžky? Tímto jednoduchým nástrojem se odstřihnou pouze některé vlasy. Ty pak, zjednodušeně řečeno, nezůstávají v jedné rovině. Vlasy se tak prostříháváním nezkracují. Použití efilačních nůžek také nemá vliv na výsledný tvar účesu.

Komu sluší prostříhané vlasy

Prostříhání se hodí především na husté vlasy. Ty odlehčí. Z vlasů se tak vytratí přílišný objem, který může být u některých typů účesů spíše na škodu. Máte-li pocit, že vám kadeře na ramenou spočívají doslova jako těžká deka, prostříhání vám uleví.

Naproti tomu u jemných vlasů může vytvořit nežádoucí efekt, kdy vlasy spíše působí, jako by byly otrhané. Pro majitelky jemné hřívy může být vhodnější spíše sestříhání.

V potaz také berte, o jaký efekt žádáte. S prostříháním se dá vytvořit například i střapatý účes. Má-li to však vypadat jako záměr, musíte se s kadeřníkem rovněž poradit o tom, jak si máte vlasy sama upravit. Co vypadá z jeho rukou jako skvělý rebelský look, to se hned následující ráno může proměnit v absolutní bezradnost.