Krása a módaVlasy

Proč šediví vlasy: 5 nejčastějších důvodů

Proč šediví vlasy: 5 nejčastějších důvodů

Možná jste do dnešního dne netušili, že šedivé vlasy nejsou pouhým projevem stáří a že se s šedivěním vlasů nesetkávají pouze lidé důchodového věku. Stále častěji kolem sebe můžete vidět předčasné šedivění vlasů, tedy za předpokladu že se nejedná o účelové (a v posledních dnech také velmi trendy) obarvení vlasů na šedo. Proč tedy vlasy přirozeně šediví?

Vlasy nešediví?

Na začátek je vhodné si ujasnit, že vlasy ve skutečnosti nezešediví, nýbrž zbělají. To, co vidíte jako šedý vlas, je ve skutečnosti vlas čistě bílý v kombinaci s přirozenou barvou vašich vlasů. Nyní už můžeme přejít k jednotlivým důvodům, proč vlasy šediví.

Proč vlasy šediví?

Příčinou je nedostatek melaninu, jenž tvoří barevný pigment v melanocytech vlasových kořínků.

Stáří

Prvním důvodem je zaručeně stáří. První šedivý vlas můžete na své hlavě zpozorovat kolem třiceti let věku a příčinou je, že se vlasové buňky (melanin) již neobnoví a vlas zanechají bílý.

Genetické predispozice

Začaly vaší mamince šedivět vlasy už ve třiceti letech? V tom případě pravděpodobně brzké šedivění vlasů potká také vás. Jestliže máte maminku v seniorském věku a šediny se jí stále vyhýbají, můžete si tiše gratulovat.

Kouření

Zaručeně všichni víte, že kouření způsobuje řadu zdravotních problémů, mezi které patří také snížená produkce melaninu. Nejen že melanin ubývá na základě škodlivých látek v cigaretovém kouři, ale jeho úbytek je způsoben také samotným nikotinem. Pokud jste tedy závislí na cigaretách, měli byste přestat užívat také veškeré nikotinové náhražky.

Nedostatek vitamínů

Za šedivění vlasů může být zodpovědný také chybějící vitamín B, D a E. Zamyslete se tedy, zda ve své stravě nebo ve formě doplňků stravy užíváte také dostatečné množství vitamínů, které jsou klíčové pro správné fungování vašeho těla i vlasových buněk.

Stres

Není sice vědecky prokázáno, že by byl stres spouštěčem předčasného šedivění vlasů, avšak jeví se jako předpokládaná možná příčina.