Dlouhověkost je ovlivněna mnoha faktory, jako je genetika, životní styl, stravovací návyky, cvičení, dostupnost zdravotní péče, životní prostředí a další. Někteří lidé mohou žít dlouho díky výhodné genetice, zatímco jiní mohou dosahovat dlouhověkosti díky zdravému životnímu stylu. Dlouhověkost je také studována v oblasti gerontologie, vědeckého oboru zaměřeného na procesy stárnutí a způsoby, jak zlepšit kvalitu života ve stáří. Zajímá vás, jaká česká příjmení jsou spojena s dlouhověkostí?
Česká příjmení, která přitahují dlouhověkost
Nositelů a nositelek nejtradičnějších českých příjmení, jako jsou Novák či Nováková, Svoboda či Svobodová nebo Dvořák a Dvořáková nejvíce a nejrychleji přibývalo v 70. letech, kdy byl v tehdejším Československu obrovský populační boom – rodilo se tedy nejvíce dětí.
Tentokrát se nejedná o nic magického
Z toho zcela logicky vyplývá, že tato tři příjmení jsou v současném Česku spojována s dlouhověkostí, protože společně tato tři příjmení dávají v naší populací nejvyšší počet dožitých roků. Nehledejte tedy v přitahování dlouhověkosti nic zázračného nebo magického – tedy alespoň za předpokladu, že tomu sami nevěříte.
Jak se dožít vysokého věku?
Zdravá strava je klíčem k dlouhověkosti, a proto přidejte do svého jídelníčku dostatečné množství ovoce, zeleniny, celozrnných potravin a bílkovin. Naopak omezte konzumaci zpracovaných potravin a rafinovaných cukrů, které naopak přispívají k tomu, že se lidé vysokého věku nedožívají.
Velmi důležité je také přestat se denně nad něčím stresovat. Správně zvládnutý stres a celkově předcházení stresu může mít pozitivní vliv na zdraví, a proto zkuste relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání. Je totiž rozdíl mezi tím, zda v důsledku náhlé stresové situace vybouchnete jako sopka nebo si naopak dokážete zachovat klidnou mysl.