Recenze

Nejhorší sladkosti z českých supermarketů: nekupujete si je 2024 také?

Nejhorší sladkosti z českých supermarketů: nekupujete si je 2024 také?

Sladkosti nepatří do našeho jídelníčku. Rozhodně ne příliš často. Jejich nadměrné konzumaci bychom se měli spíš vyhýbat. Žít bez sladkostí dokážeme naprosto jednoduše. Lidské tělo totiž rychlé potěšení ve formě sladkostí pro své správné fungování nepotřebuje. Nesmíme ale zapomínat na lidskou mysl. Naše psychická pohoda jednoduché potěšení ve formě dortíku, sušenky nebo čokoládového bonbonu k odpolední kávě obvykle ocení. Nic se však nesmí přehánět. Dnes vám povíme, jak si vybrat sladkosti, aby byly co nejlepší, a jakým se naopak raději vyhnout.

Co obsahují ty nejhorší sladkosti?

Z českých supermarketů jsme zvyklí na obrovský a široký výběr různých sladkostí. Ne každá si však zaslouží naši pozornost. Mohou být sice velmi dobré a pokud si je dopřejeme jen jednou za čas, nic se nestane, vždy bychom ale měli upřednostnit zdravější (a o nic méně chutné) alternativy. Ty nejhorší sladkosti jsou plné zbytečných cukrů, které přispívají ke vzniku diabetu a negativně ovlivňují i zdraví našich jater.

  • Nadbytek soli
  • Nadbytek cukru a umělých sladidel
  • Zdravotně riziková aditiva (takzvaná Éčka)
  • Nasycené mastné kyseliny a jiné nezdravé tuky

Pozor bychom si měli dát též na obsah soli. Přesto, že bychom u sladkostí možná sůl vůbec nečekali, některé jí obsahují nadbytek. Velké množství soli pak vede k zadržování vody v těle a může ovlivnit kardiovaskulární zdraví. Nijak prospěšné nejsou ani nasycené mastné kyseliny. I ty se podepisují na našich cévách a přispívají ke vzniku kardiovaskulárních potíží. V neposlední řadě si dejte pozor také na různá aditiva. Nejhorší sladkosti z českých supermarketů mívají křiklavé barvy a umělé příchutě. Oboje může způsobovat alergické reakce.

Tipy na skvělé alternativy

Mezi gumovými bonbony upřednostněte ty, které jsou barvené a ochucené ovocem. Skvělí jsou například Grizlíci se stévií, YOYO Bear či Gumoví medvídci od značky Veganz. Pochopitelně ani jeden z těchto produktů nepatří mezi nejlevnější.

Mezi sušenkami můžeme doporučit všechny produkty z Biopekárny Zemanka. Jsou nejen chutné, ale jejich složení je ukázkové. Nebo vyzkoušejte alternativu od DmBio Bio Špaldové máslové. Za 125g zaplatíte 36,90,- a jsou tak o něco málo levnější než produkty od Zemanky. Za kvalitu se prostě platí a vyšší cena způsobí, že si sladkosti budete víc vážit. Díky tomu nesníte celé balení na posezení, a to se rozhodně počítá!