Pokud vybíráme pro své potomky křestní jména, obvykle jim tím nechceme přidělat v životě zbytečné problémy. Někteří rodiče však své rozhodnutí tak úplně nepromyslí a vyberou opravdu ta nejhorší jména. Výsledkem toho pak je, že mezi námi chodí po světe lidé, kteří se za své jméno stydí tak moc, že si jej nakonec dobrovolně změní.
Směšná jména
Některá jména jsou směšná už sama o sobě. A týká se to, jak jsem křestních, tak i příjmení či různých zdrobnělin či přezdívek. Pokud tedy vybíráte svému potomkovi jméno, ujistěte se, že žádný jeho tvar, který vás na první dobrou napadne není směšný. V dnešní moderní době si lépe povede dítě s neobvyklým zahraničním jménem než to, které od svých rodičů dostane krásné staročeské jméno (např. Pravdomila, Čistoslav, Leokádie, Chrudoš, Imriška aj.). Opatrní buďte také s popkulturními jmény. Filmová či seriálová postava, která zaujala vás, může být ostatními vnímána negativně (např. Rybana, Šeherezáda aj.).
Legrační kombinace jména a příjmení
Popřemýšlejte také o vhodné kombinaci křestního jména a vašeho příjmení. Zcela nevinné jméno (například Tomáš) a zcela nevinné příjmení (například Krátký), mohou dítě v budoucnu vystavit posměškům ze strany jeho vrstevníků i dospělých. Pokud je vaše příjmení samo o sobě úsměvné, pak u křestního jména není žádná kreativita na místě. K příjmení Oslizl, Šourek, Štětka nebo Pinda zkrátka volte jen obyčejná častá jména.
Jména se špatnou konotací
Nejhorší jména však obvykle sama nesou nějaký význam. Může jít o jména jako Honimír nebo Nebojsa, která u sama o sobě vyjadřují nějakou vlastnost nositele (třebaže zcela milně). Podobně nevhodnou volbou jsou ovšem i jména, která v minulosti nosili veskrze negativně vnímaní jedinci (například Adolf). Tato jména jsou proto de facto zdiskreditovaná. Nejspíš nikdy nenastane vhodný čas, aby se opět vrátila do módy.