V případě slunečních brýlí platí, že nekvalitní ochrana očí může být pro náš zrak nebezpečnější, než kdybychom nenosili brýle vůbec. Připravili jsme pro vás tipy na to, jak poznáte, že jste si bohužel nekvalitní brýle už zakoupili. Jak tedy poznat, že máte doma ty nejhorší brýle? A jak se nákupu nekvalitních či padělaných brýlí do budoucna vyhnout?
Jak poznat nekvalitní brýle
- Brýle jsou extrémně lehké. To často značí výrobu z nekvalitních materiálů.
- Čočky brýlí jsou plastové. Vidíte přes ně neostře.
- Logo na brýlích bývá natisknuté, jde seškrábat.
- Brýle nebývají označené žádným číslem modelu ani místem původu. Nedostanete žádné ověření pravosti či označení UV ochrany.
Tipy pro výběr správných slunečních brýlí
- Kvalitní UV filtr nerovná se tmavá skla,
- kategorie filtru je značena 1–4,
- čím je kategorie vyšší, tím je čočka tmavší a méně světla propouští,
- v létě bývá pro běžné účely nejčastěji užívána kategorie 3.
Neplatí, že čím je sklo tmavší, tím vyšší je ochrana. Část čočky s UV filtrem je totiž průhledná. Brýle s tmavými skly a nízkým UV filtrem mohou i ublížit, protože se kvůli tmavé barvě rozšíří panenky a do oka tak pronikne více škodlivého záření.
Poznejte kvalitu od padělku
U jednotlivých značek mohou být kritéria různá, existuje ale několik obecných pravidel, která platí víceméně pro všechny.
- Nakupujte u ověřených certifikovaných prodejců.
- V orientaci vám pomůže i cena. Originální sluneční brýle od světových značek se pohybují v řádu tisíců korun.
- Ověření prodejci dodají zákazníkovi sluneční brýle v originálním balení spolu s certifikátem pravosti, s nálepkou s čárovým kódem, názvem výrobce a názvem modelu. Logo by nemělo jít setřít ani seškrábat, často bývá vyražené.
- Skla značkových brýlí samozřejmě musí na první pohled působit naprosto čistě a nejevit známky poškrábání či jakéhokoli jiného poškození.
- Na nožičkách brýlí bývá označení modelu, barvy a velikosti, na pravé bývá původ, odkud brýle pocházejí.