KrásaKrása a módaRecepty

Nápoj Kvaska znali už ve starověku: 3 důvody proč si jeho pití oblíbit

Nápoj Kvaska znali už ve starověku: 3 důvody proč si jeho pití oblíbit

Nápoj kvaska z kvašeného chleba si oblíbili naši předci již ve starověku. A není také divu – má skvělou chuť, snadno se připravuje a můžete si jej vylepšit dle vlastní chuti. Co je ale nejdůležitější, obsahuje velké množství látek, které blahodárně působí na naše zdraví.

Příprava je jednoduchá

Z chleba si vyráběli alkoholický nápoj už ve starém Egyptě a v Mezopotámii. Kvaska se postupně rozšířila do celého světa. Nejvíce si ji ale oblíbili vojáci a vězni a to hlavně díky snadné přípravě z levných surovin. Právě jednoduchá příprava je jedním z hlavních důvodů, proč stojí kvaska za vyzkoušení.

Na základní variantu stačí:

  • 500 g kváskového chleba (ideálně tmavého nebo celozrnného) nakrájeného na kostičky 
  • 500 g cukru krupice
  • ½ kostky droždí
  • 3 l převařené teplé (nikoliv horké) vody
  • pro vylepšení chuti lze navíc přidat rozinky
  • velká uzavíratelná nádoba (nebo lze rozdělit do více nádob) – pet láhev, kanystr, zavařovací sklenice 

Kousky chleba, cukr, kvasnice a rozinky nasypeme do nádoby, zalijeme vodou, dobře promícháme a uzavřeme víčkem. Nádobu umístíme na teplé místo a necháme fermentovat cca 5 dní do vzniku bublinek. Každý den nádobu několikrát otevřeme, aby mohl uniknout vznikající oxid uhličitý. Před konzumací přefiltrujeme a skladujeme v lednici. 

Skvěle chutná

Kvaska je hnědý, lehce nakyslý a příjemně šumivý nápoj podobný pivu. Jeho chuť si navíc můžete vylepšit řadou dalších přísad. Kromě varianty s rozinkami existují recepty s kořením, bylinkami, jablky, lesním ovocem (např. maliny), pomerančovým džusem nebo citrónem. Díky tomu si můžete namíchat zcela originální nápoj přesně podle vaší chuti. Kvaska je nízkoalkoholická a obvykle obsahuje do 1,5 %. Delší doba kvašení ale toto množství zvyšuje až na 2,5 %.

Je super zdravá

Kvaska ale není jen chutným nápojem. Díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B a probiotik je také velmi zdravá. B-komplex je nezbytný pro řadu metabolických procesů, dobré fungování imunity, podporu dělení buněk, správnou funkci nervové soustavy, také snižuje míru únavy a vyčerpání a má blahodárný vliv na kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Probiotické kultury podporují střevní mikroflóru, která zajišťuje správné trávení a pohotovou imunitu.