Houbaření je pravá česká kratochvíle, které se s velkou radostí a nadšením věnují mnozí obyvatelé naší malé středoevropské země. Sběr hub má u nás velkou tradici, a i spousta odpůrců houbových pokrmů ráda vyrazí do lesa s cílem odnést si odtamtud pěkný úlovek. Proto prostá otázka: „Rostou?“ zaznívá mezi lidmi častěji než obligátní stížnosti na počasí. Pokud také patříte mezi milovníky houbaření, pak vás jistě zajímá, kam na houby v létě 2024 vyrazit.
Tady jich najdete nejvíc!
Na internetu jsou dostupné různé mapy, z nichž můžete vyčíst mnohé. Od aktuálního počasí, přes let veškerých letadel světa až po mapy, ve kterých zjistíte, kam se vám vyplatí vyrazit na houby. K ruce si vezmeme mapu Českého hydrometeorologického ústavu, která je dostupná online, a která je každodenně aktualizována.
V létě 2024 je nejvyšší pravděpodobnost růstu hub v okolí státních hranic, a to zejména na severu země. Jestliže chcete skutečně nějaké houby najít, vypravte se do Sokolovského nebo Karlovarského okresu. Podobně dobrou bilanci mají také okresy Liberecký, Jablonecký, Semilský, Trutnovský a Rychnov nad Kněžnou. Chybu rovněž neuděláte ani v Jeseníku, Šumperku a Bruntále.
Tady nanejvýš tak houby…
Kam se na houby ani nemusíte vypravovat? Nejhůře na tom je Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Kromě Šumavy vás ale také žádná velká úroda nečeká ani v kraji Jihočeském a Plzeňském. Také v Ústeckém kraji najdete houby především v úzkém pásu okolo státní hranice. Slabé úlovky čekejte také na Vysočině.
Proč houby nerostou všude stejně?
Výskyt hub ovlivňují klimatické podmínky. Velmi zjednodušeně se jejich růst odvíjí od teploty a vodní bilance. Tak jako neprší na všech místech České republiky stejně, tak se i houby objevují nerovnoměrně. Kam na houby chodíte nejraději vy?