KrásaVýživa a doplňkyZdraví

Jak zvolit správnou dietu pro své potřeby v roce 2023

Jak zvolit správnou dietu pro své potřeby v roce 2023

Výběr vhodné diety je individuální záležitost a vždy záleží na vícero faktorech. Pokud vás zajímá, co všechno byste měli před začátkem hubnutí zohlednit nebo na co se před dietou připravit, čtěte dále. V následujícím článku vám poradíme několik obecných kroků, které povedou k výběru té správné diety přesně pro vás. 

Stanovte si své cíle

Určení konkrétního cíle je základní kámen úspěchu. Před tím, než se vůbec pustíte do úpravy jídelníčku a zvážíte, kolik pohybu budete potřebovat, si stanovte výsledek vašeho snažení. Chcete zhubnout, nabrat svalovou hmotu, nebo zlepšit své zdraví a udržet se v kondici? 

Při správně nastavené dietě se nemusíte omezovat
Při správně nastavené dietě se nemusíte omezovat

Zohledněte váš životní styl

Zapřemýšlejte nad tím, jaký je váš životní styl, a to nejen co se týče pohybu, ale také rodiny či práce. Od vaší vytíženosti se totiž odvíjí to, zda máte čas na přípravu jídel nebo hledáte dietu, kterou snadno přizpůsobíte vašemu hektickému životnímu stylu. Vše má své řešení, při velkém pracovním vytížení se nabízí například krabičková dieta, kdy nemusíte ztrácet čas vařením ani vymýšlením jídel, na druhou stranu ale v tomto případě budete muset vynaložit více finančních prostředků. Stejně tak je důležité zvážit alergie nebo jiná nutná omezení v jídelníčku. 

Dobrotě jako je avokádo se v dietě vyhýbat nemusíte
Dobrotě jako je avokádo se v dietě vyhýbat nemusíte

Zaměřte se na vyváženou stravu

Jestliže nebudete využívat služeb nutričního poradce, pak zvažte stravu, která je vyvážená a obsahuje všechny potřebné živiny. Váš dietní jídelníček musí nezbytně obsahovat důležité živiny, jako jsou zdravé tuky, bílkoviny a sacharidy. Obecně je vhodné vyhnout se vysoce zpracovaným potravinám a konzumujte spíše celá jídla a potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Proteinové doplňky jsou při dietě vhodné
Proteinové doplňky jsou při dietě vhodné

Vyzkoušejte různé typy diet

Zkuste během vašeho snažení různé diety a uvidíte, která vám skutečně sedí a vyhovuje vašim potřebám. Existuje mnoho různých typů, jako například keto dieta či paleo nebo veganská či vegetariánská strava. 

Pestrá vegetariánská strava
Pestrá vegetariánská strava

Sledujte svůj pokrok

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv dietu, určitě sledujte svůj pokrok. K tomu je nezbytné zaznamenat si důležité údaje hned na začátku – aktuální hmotnost a obvody partií, na kterých chcete zapracovat. Své výsledky poté můžete konzultovat s odborníkem, který vám pomůže vybrat nejvhodnější plán.

Černá káva je vhodná i při dietě
Černá káva je vhodná i při dietě