Zdraví

Jak si udržet energii a vitalitu ve středním věku: 5 tipů pro zdravý životní styl

Jak si udržet energii a vitalitu ve středním věku: 5 tipů pro zdravý životní styl

Doba spěje dopředu a věk začíná být jen číslo. Jak tedy pečovat o své tělo a mysl ve středním věku? V tomto článku vám poradíme, jak zůstat fit!

Plavání a vodní aerobik

Plavání a vodní aerobik je vynikající kardio cvičení zejména pro osoby starší 50 let. A proč? Tato cvičení totiž mají minimální dopad na klouby. Plavání navíc lidem poskytuje psychické uvolnění od každodenního stresu. Jako další bonus je zlepšení dechové kapacity, zvýšení síly a navíc plavání pomáhá i při hubnutí! Zejména pak vodní aerobik pomáhá zvyšovat svalovou hmotu a zlepšovat flexibilitu.

Dostatek čerstvého ovoce a zeleniny

Nejlepší strava, nejen pro lidi středního věku, je pestrá strava plná čerstvých, plnohodnotných potravin, jako je ovoce a zelenina, bílkoviny a zdravé tuky. Na rozdíl od již zpracovaných potravin, které obsahují málo vlákniny, čerstvé ovoce a zelenina má vysoký obsah vlákniny.

Kromě toho, že vláknina podporuje zdraví trávicího traktu, pomáhá vám cítit se déle sytí a může pomoci předcházet přejídání, které by mohlo vést k nadváze. Rostlinná strava navíc snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak a rizikové faktory srdečních onemocnění.

Každodenní procházky

Pokud jste nikdy nechodili na procházky, nyní je nejvyšší čas s tím začít. Snažte si denně vynahradit alespoň dvacet minut na procházku. Můžete vzít na procházku psa, místo jízdy tramvají se projít nebo se domluvte s přítelem nebo kamarádkou na pravidelnou procházku.  

I obyčejná procházka vám pomůže zůstat fit a další bonus je to, že vám procházka pomůže snížit hladinu stresu.

Doplňky stravy

Multivitamíny, doplňky vápníku a rybí tuk mohou být pro lidi ve středním věku životně důležité. Pokud totiž nezískáváte dostatek doporučené denní dávky konkrétních vitaminů a minerálů z potravy, užívejte kromě zdravé stravy a cvičení také některé doplňky stravy. Mezi ně patří například vitamin D, který pomáhá udržovat váš imunitní systém v nejlepší kondici, chrání před úbytkem kostní hmoty a může snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Omezte cvičení HIIT

Po čtyřicítce byste měli tréninky HIIT omezit na minimum. Bohužel HIIT může způsobit, že se v našem těle uvolňuje více kortizolu, čemuž byste měly v tomto věku snažit vyhnout. Jako alternativu můžete vyzkoušet naše tréninky anti-HIIT nebo LIIT, které jsou nenáročné a šetrné ke kloubům.