KrásaVýživa a doplňkyZdraví

Jak se vyvarovat přejídání během svátků a prázdnin v roce 2023

Jak se vyvarovat přejídání během svátků a prázdnin v roce 2023

Velikonoce jsou tu a spolu s nimi také spousta tradičních dobrot. Dnes se proto zaměříme na pár tipů, jak se během svátků úspěšně vyhnout přejídání a nepřibrat na váze. Je samozřejmě v pořádku, když si jednou za čas dopřejete něco dobrého, ovšem nemělo by se to stát pravidlem, abyste se nedostali do začarovaného kruhu: přejídání – výčitky – hladovění. Přečtěte si následující tipy, jak se vyvarovat přejídání během svátků a prázdnin a užijte si Velikonoce či jiné svátky bez výčitek.

Plánujte si jídlo dopředu

Jestliže budete mít dopředu naplánované jídlo na celý den, snáze se tak vyhnete neplánovému nákupu občerstvení z fastfoodu nebo jakéhokoliv jiného rizikového jídla. S plánováním jídelníčku vám pomohou chytré aplikace, jako například Kalorické Tabulky nebo MyFitnessPal, které vám zobrazí přibližnou kalorickou hodnotu jídel, které do nich zadáte. Hodnoty nelze brát s vysokou přesností, ale pro orientaci v této problematice a hrubém přehledu o všem příjmu jsou dostačující. 

Plánujte si jídlo dopředu
Plánujte si jídlo dopředu

Nastavte si udržitelný režim

Vypočítejte si alespoň zhruba váš denní kalorický příjem pro případ, zda chcete zhubnout nebo si jen udržet svou hmotnost, a podle toho si nastavte svůj jídelníček. 

  • Chcete-li zhubnout, budete si muset nastavit kalorický deficit, při kterém budete svou hmotnost postupně redukovat. 
  • Každý stravovací plán musí být udržitelný, jinak vás budou přepadat chutě na sladké. 
  • Základem je pestrý jídelníček s dostatkem všech důležitých živin.
Oslava a přejídání
Oslava a přejídání

Jezte dostatek bílkovin

Bílkoviny patří mezi nejdůležitější živiny, které musíme denně přijímat formou potravy. A ať už chcete přibrat, zhubnout, nebo si udržet svou hmotnost a postavu, musíte dbát na jejich vyvážený příjem. Na jejich dostatečné množství si dejte opravdu záležet, protože při nedostatku vás budou přepadat  větší chutě na sladké. Kdežto strava bohatá na bílkoviny vás zasytí na dlouhou dobu. 

Hummus s celozrným pečivem vás zasytí
Hummus s celozrným pečivem vás zasytí

Započítejte si do kalorického příjmu i alkohol

Obzvláště o svátcích a prázdninách, kdy je zvýšená frekvence nejrůznějších návštěv, se můžete snadno dostat do společenského dění a dopřát si skleničku alkoholu. Pokud by mělo jít o větší množství, pak si určitě příjem alkoholu nezapomeňte započítat do kalorického příjmu a o danou hodnotu snížit množství přijatých kalorií z jídla. 

Riziko přejídání snížíte také vhodnými pokrmy, které budete společně s alkoholem požívat. Myslete na dobu zasycení a volte například hummus se zeleninou nebo tvarohovou pomazánku na celozrnném pečivu, což je občerstvení, které nás díky obsahu bílkovin a vlákniny uspokojí více než chlebíčky s majonézou nebo slané tyčinky.  

Pití alkoholu vede k přejídání
Pití alkoholu vede k přejídání