Zejména před Vánoci nás mohou napadat myšlenky na to, zda parfém za který jsem utratili několik stovek až tisíc korun pro naše blízké, není nakonec pouhým padělkem. Jak tedy fake parfém od originálu rozeznat a nespálit se při nákupu?
Název
Ze všeho nejdříve zkontrolujte název parfému. Pokud totiž chcete pro sebe nebo pro své nejbližší koupit parfém Versace a překupník vám nabídne Vedsace, něco je špatně a od nákupu byste měli ustoupit. Název parfému se totiž vždy musí shodovat s originálním názvem.
Obal
Dále zkontrolujte obal, ve kterém se parfém nachází – tím máme na mysli průhledný celofán. U originálních parfémů bude celofán perfektně přiléhat ke všem stranám, bude rovný, zacelený a jednoduše perfektní. Pokud je celofán uvolněný, nasazený nakřivo nebo dokonce u nového parfému zcela chybí, opět byste měli být obezřetní.
Hadička uvnitř flakonu
Hadička pro rozprašování parfému musí vždy končit v nejužší části dna tak, aby bylo možné parfém použít do poslední kapky. Pokud tedy vaše hadička divně čouhá nebo směřuje volně doprostřed, něco je zřejmě opět špatně.
Výrobní kód
Na spodní straně flakonu s parfémem je u originálů batch kód, který symbolizuje nákup originální verze parfému dané značky. Překupníci však mají své páky a začali batch kódy také napodobovat, a proto výrobní kód nemusí být vždy jistotou originálního parfému.
Kde můžete nakoupit padělky?
Na českých e-shopech se můžete setkat s prodejci, kteří mají své obchody s parfémy, které se tváří jako originál, ale obal je jiný – podobná je pouze vůně, kterou je napodobenina inspirována. To je v pořádku.
Horší je to s nákupem opravdových padělků, které se jako originál parfém opravdu představují. Nejčastěji se s nimi setkáte na tržnicích v Bulharsku či v Turecku a u překupníků na ulici, kde vás zastaví a tajně vám ukazují své „zaručené originál parfémy“.