Kamenná koryta zůstávají ve starých českých zahradách ještě z dob, kdy sloužila jako nádoby na vodu pro zvířata. Jedná se zpravidla o zhruba metr a půl dlouhé a čtyřicet centimetrů široké „vany“, které však nemívají odtokový otvor. Jelikož v dnešní době již pozbyly svůj původní účes, nadšené zahradnice je využívají k pěstování rostlin. Z koryt se tak ve své podstatě stávají obrovské truhlíky. Nejčastěji jsou vyrobené ze žuly, někteří lidé však k podobným účelům využívají i staré litinové vany.
Co zasadit do koryta
Pří výběru toho, co zasadit do koryta je důležité zvážit několik aspektů. Má vaše koryto odtokový otvor? Stojí „na dešti“ nebo je skryté někde po střechou, kam na něj přemíra dešťové vody nemůže? Je na přímém slunce či v polostínu? To všechno jsou podmínky, které některé rostliny budou milovat, ale jiné nenávidět, a proto je nutné je brát v potaz. Pokud totiž koryto nemá odtokový otvor, stojí na dešti, a ještě ve stínu, nemůžete do něj zasadit levanduli, která miluje sluníčko a suchou půdu, protože vám v něm brzy zajde.
3 konkrétní tipy
Pokud máte koryto někde pod střechou blízko domu a v polostínu, využijte jej na pěstování bylinek. Tím, že nebude zásobeno dešťovou vodou, ale rostliny budou zcela ve vašich rukou, můžete snadno korigovat, kolik vody dostanou. Zasaďte do něj proto tymián, rozmarýn, levanduli nebo bazalku.
Máte-li koryto na slunečném místě a se ztíženým přístupem k vodě, pak volte suchomilné rostliny jako jsou různé dřeviny, ozdobné trávy, lobelky, muškáty, drátovec a většina skalniček obecně.
Ve vlhku naopak výborně prosperují rostliny jako ocúny, medvědí česnek, křivatec žlutý, některé traviny a kapradiny. Ať si vyberete jakoukoli variantu, vždy dbejte na to, aby rostliny, kterými koryto osázíte vyžadovaly stejnou úroveň vlhkosti i slunečního svitu.