Vlasy

Muži a bílé vlasy: Hit roku 2024

Muži a bílé vlasy: Hit roku 2024

Známky postupujícího věku nikdo z nás nenese příliš lehce. Platí to i pro muže. Kdy můžete očekávat první šediny a proč? Co všechno šedivění ovlivňuje?

Jsou bílé vlasy na mužích sexy?

Muži zrají jako víno, traduje se „lidová“ moudrost. K věku patří i šediny, které jsou podle mnohých sexy. Zatímco dámy trochu nespravedlivě nakupují barvy na vlasy a utrácejí horentní sumy za kadeřníka, mužům jako by bylo oficiálně „dovoleno“ stárnout.

První známky šedivění se objevují mezi 30. a 40. rokem života. Tedy v době, kdy máme před sebou v dnešní době prakticky ještě podstatnou část produktivního života.

Spojovat šediny se stárnutím nás v době, kdy jsme stále plní sil, možná na první pohled působí jako předčasný poplach, mnozí pánové už ale propadat panice začnou. Průzkum realizovaný ve Velké Británii přišel s pozoruhodným zjištěním: Muži se více obávají šedivění než plešatění.

Bruce Willis tak evidentně zůstal prototypem pravého muže. Showbyznys přitom doslova překypuje i mužskými celebritami, které se rozhodly postupující věk barvou na vlasy neřešit. Přirozené stárnutí vyznává třeba věčný idol George Clooney.

Proč šedivíme?

Zkuste se proto s bílými vlasy jednoduše smířit. Ostatně statistiky uvádějí, že už po 50. narozeninách má průměrný Evropan na hlavě už 50 % šedivého porostu. Výjimkou tedy se šedivou až bílou kšticí zaručeně nebudete. Co rozhoduje o tom, jaká bude vaše „nová“ barva?

Získaný odstín šedi závisí na původní barvě melaninu. Feomelanin, který vlasy barví do blond a zrzavého odstínu, má tendenci blednout do stříbrného až bílého tónu. Eumelanin, který je zodpovědný za vlasy tmavě hnědé až černé, pak vytváří tmavší odstíny šedi.

Za šedivění až zbělení vlasů je zodpovědná přirozená ztráta tohoto vlasového pigmentu. Melanocyty, což jsou buňky, které pigment produkují, jednoduše odumírají. Absence melaninu se pak projeví na pohled tím, že jsou vlasy úplně bílé.

Za šedivění je zodpovědná celá řada faktorů. Jedná se především o:

  • genetiku
  • stres
  • hormonální nerovnováhu
  • nevhodnou životosprávu
  • kouření